×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Pracownicy lecznic "budżetówki": minister zwiększa kwoty wynagrodzeń zasadniczych

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia07 kwietnia 2023 16:00

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt zmian w rozporządzeniu, dotyczącym stawek wynagrodzenia pracowników placówek medycznych jednostek budżetowych. Podwyższone kwoty maja obowiązywać wstecznie, od stycznia br. Nie oznaczają jednak podwyżek sensu stricte, ale wpłyną na lepsze zarobki w przyszłości.

Pracownicy lecznic "budżetówki": minister zwiększa kwoty wynagrodzeń zasadniczych
Pracownicy placówek medycznych jednostek budżetowych z wyższym zasadniczym. Fot. Shutterstock
 • Celem rozporządzenia zmieniającego jest dostosowanie miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego
 • Zmiany dotyczą pracowników podmiotów leczniczych działających w formie jednostki budżetowej, w tym tych podległych Ministrowi Sprawiedliwości
 • Projekt zmian przekazano do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji publicznych, które potrwają 14 dni

 

Zmiany wprowadzone do załącznika rozporządzenia., polegające na podwyższeniu kwot minimalnych i maksymalnych w tabeli zaszeregowania od stycznia br., wynikają z:

 •  rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 2022 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2023 r.  i wynikającego z niego prawnego wzrostu
  minimalnego wynagrodzenia za pracę do kwoty 3490 zł od dnia 1 stycznia 2023 r. oraz do kwoty 3600 zł od dnia 1 lipca 2023 r.;
 • podwyżki wynagrodzeń wynikającej ze zwiększenia funduszu wynagrodzeń osobowych dla pracowników państwowej sfery budżetowej w ustawie budżetowej na rok 2023 z dnia 15 grudnia 2022 r. - średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń dla pracowników państwowej sfery budżetowej wynosi 107,8%
 • podwyższenia najniższych wynagrodzeń zasadniczych od dnia 1 lipca 2023 r. wynikających z ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, w związku z ogłoszeniem komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2022 r. z dnia 9 lutego 2023 r.


W celu umożliwienia pracodawcy (podmiotowi leczniczemu działającemu w formie jednostki budżetowej) kształtowania wynagrodzeń pracowników w ramach polityki kadrowofinansowej oraz ustalenia wynagrodzenia pracownika co najmniej na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę, w załączniku do projektu rozporządzenia proponuje się jednorazowe
podwyższenie minimalnych oraz maksymalnych kwot wynagrodzenia zasadniczego we wszystkich kategoriach zaszeregowania, tak by możliwe było ustalenie przez pracodawcę wynagrodzenia pracowników na poziomie nie niższym niż 3490 zł od dnia 1 stycznia 2023 r. i następnie nie niższym niż 3600 zł od dnia 1 lipca 2023 r.

Proponowane zmiany pozwolą również na podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego pracowników o przewidziany w ustawie budżetowej na rok 2023 z dnia 15 grudnia 2022 r. średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń dla pracowników państwowej sfery budżetowej.

Projekt przewiduje, że podwyższone stawki wynagrodzenia zasadniczego będą obowiązywały od dnia 1 stycznia 2023 r.

680 zł więcej we wszystkich kategoriach zaszeregowania

Minimalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach od I do XX będą wynosiły od 3490 zł do 3870 zł, natomiast maksymalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego będą wynosiły od 5000 zł do 10600 zł. Minimalne kwoty miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego wzrosną o jednakową kwotę 680 zł we wszystkich kategoriach zaszeregowania.

Maksymalne kwoty miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w poszczególnych kategoriach zaszeregowania wzrosną w następujący sposób:

 • o około 40 proc. - w kategoriach zaszeregowania I-XI;
 • o około 30 proc. - w kategoriach XII-XVI;
 • o około 20 proc.  - w kategoriach XVII-XX.

Podwyższenie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego, w tym minimalnej stawki w I kategorii zaszeregowania, nie spowoduje dodatkowych skutków finansowych, tj. mieścić się będzie w ramach planowanych limitów wynagrodzeń dla poszczególnych jednostek. Podobnie podwyższenie maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nie spowoduje automatycznego wzrostu wynagrodzeń pracowników, natomiast pozwoli na ustalenie wyższych wynagrodzeń w przyszłości.

- Maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego mają charakter kwot maksymalnych, a więc stanowią o możliwości, nie zaś obowiązku pracodawcy ustalenia zatrudnionemu pracownikowi wynagrodzenia zasadniczego na takim poziomie. Ustalenie w załączniku do rozporządzenia zmieniającego kwoty maksymalnej wynagrodzenia zasadniczego nie rodzi też po stronie pracownika roszczenia o ustalenie jego wynagrodzenia na poziomie kwoty maksymalnej wynagrodzenia zasadniczego - wyjaśnia projektodawca.

Treść aktu wraz z załącznikiem (tabela) do pobrania pod artylkułem.
DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum