Pracodawcy RP – chaos wokół podwyżek dla pielęgniarek i położnych
We wtorek (29 września) do północy szpitale miały obowiązek przekazać dane o pielęgniarkach i położnych pracujących w podmiotach leczniczych.

"Chaos informacyjny, różne interpretacje obowiązującego prawa, w tym jego istotna zmiana opublikowana na stronie Ministerstwa Zdrowia spowodowały, że od ponad tygodnia zarządzający zajmują się tylko i wyłącznie tematem wynagrodzenia dla dwóch grup zawodowych" - stwierdza Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP.
Czytaj też. MZ: uzupełnienie do stanowiska ws. wynagrodzeń dla pielęgniarek
Jak napisał w przekazanym prasie we wtorek (29 września) apelu do Ministra Zdrowia Andrzej Mądrala, osiągnięcie konsensusu w tej kwesti jest niemożliwie, bo już teraz pielęgniarki i położne oczekują wzrostu wynagrodzenia o 400 zł brutto, a nie 300 zł.
Sytuację dodatkowo komplikował brak publikacji porozumienia MZ z pielęgniarkami, co Pracodawcy RP interpretowali jako utajnienie jego treści.
Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej zwrócili się do Ministerstwa Zdrowia w trybie dostępu do informacji publicznej, o przekazanie treści porozumienie do publicznej wiadomości. Ministerstwo ostatecznie zamieściło to porozumienie na swojej stronie internetowej po południu we wtorek (29 września).
Czytaj: MZ opublikowało porozumienie z pielęgniarkami i położnymi
Zdaniem Mądrali zapisy rozporządzenia w sposób bezsporny wykluczają z systemu podwyżek pielęgniarki i położne POZ oraz te, które realizują świadczenia wysokospecjalistyczne, co z kolei jest niespójne z informacjami zawartymi w stanowisku.
Jak przekonywał, świadczeniodawcy najpierw muszą otrzymać pełną informację, a później odpowiednio długi czasu na dostosowanie się do nowych warunków finansowych.
"Apelujemy do Ministra Zdrowia o zajęcie zdecydowanego stanowiska w sprawie zasad wzrostu wynagrodzenia pielęgniarek i położnych! Jeśli dialog i poszukiwanie konsensusu, to tylko ze wszystkimi zainteresowanymi stronami - a takimi są także zarządzający szpitalami! To na nich spadnie ogromna odpowiedzialność za właściwe funkcjonowanie podmiotów leczniczych w atmosferze pracy bezpiecznej dla pacjentów!" – podsumowuje w swoim apelu Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)