Pracodawcy RP – chaos wokół podwyżek dla pielęgniarek i położnych

Autor: JJX/Rynek Zdrowia • • 30 września 2015 08:51

We wtorek (29 września) do północy szpitale miały obowiązek przekazać dane o pielęgniarkach i położnych pracujących w podmiotach leczniczych.

Pracodawcy RP – chaos wokół podwyżek dla pielęgniarek i położnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Chaos informacyjny, różne interpretacje obowiązującego prawa, w tym jego istotna zmiana opublikowana na stronie Ministerstwa Zdrowia spowodowały, że od ponad tygodnia zarządzający zajmują się tylko i wyłącznie tematem wynagrodzenia dla dwóch grup zawodowych" - stwierdza Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP.

Czytaj też. MZ: uzupełnienie do stanowiska ws. wynagrodzeń dla pielęgniarek

Jak napisał w przekazanym prasie we wtorek (29 września) apelu do Ministra Zdrowia Andrzej Mądrala, osiągnięcie konsensusu w tej kwesti jest niemożliwie, bo już teraz pielęgniarki i położne oczekują wzrostu wynagrodzenia o 400 zł brutto, a nie 300 zł.   

Sytuację dodatkowo komplikował brak publikacji porozumienia MZ z pielęgniarkami, co Pracodawcy RP interpretowali jako utajnienie jego treści.

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej zwrócili się do Ministerstwa Zdrowia w trybie dostępu do informacji publicznej, o przekazanie treści porozumienie do publicznej wiadomości. Ministerstwo ostatecznie zamieściło to porozumienie na swojej stronie internetowej po południu we wtorek (29 września).

Czytaj: MZ opublikowało porozumienie z pielęgniarkami i położnymi

Zdaniem Mądrali zapisy rozporządzenia w sposób bezsporny wykluczają z systemu podwyżek pielęgniarki i położne POZ oraz te, które realizują świadczenia wysokospecjalistyczne, co z kolei jest niespójne z informacjami zawartymi w stanowisku.

Jak przekonywał, świadczeniodawcy najpierw muszą otrzymać pełną informację, a później odpowiednio długi czasu na dostosowanie się do nowych warunków finansowych.

"Apelujemy do Ministra Zdrowia o zajęcie zdecydowanego stanowiska w sprawie zasad wzrostu wynagrodzenia pielęgniarek i położnych! Jeśli dialog i poszukiwanie konsensusu, to tylko ze wszystkimi zainteresowanymi stronami - a takimi są także zarządzający szpitalami! To na nich spadnie ogromna odpowiedzialność za właściwe funkcjonowanie podmiotów leczniczych w atmosferze pracy  bezpiecznej dla pacjentów!" – podsumowuje w swoim apelu Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP.

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze