Pracodawcy RP: Fundusz zwleka z konkursami, a to grozi utratą kontraktów

Autor: Pracodawcy RP/Rynek Zdrowia • • 23 listopada 2017 13:08

Dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ wciąż nie rozpoczynają postępowań konkursowych lub przeprowadzają je w bardzo ograniczonym stopniu - alarmują Pracodawcy RP. Zdaniem organizacji grozi to utratą kontraktów przez wiele szpitali.

Pracodawcy RP: Fundusz zwleka z konkursami, a to grozi utratą kontraktów
Andrzej Mądrala: - W kwietniu wielu pacjentów może pozostać bez możliwości leczenia. Fot. Archiwum

Jak przypominają Pracodawcy RP, posłowie z komisji zdrowia przyjęli projekt planu finansowego NFZ na 2018 r. już w lipcu. Jednak do tej pory nie został on zaakceptowany przez ministra zdrowia oraz ministra finansów. Organizacja podkreśla, że zgodnie z prawem Fundusz powinien w takim wypadku działać w oparciu o plan zatwierdzony przez komisję.

"Tym samym jest podstawa prawna do rozpoczęcia niezwłocznego kontraktowania. Niestety niepewność finansowa Funduszu powoduje, że dyrektorzy oddziałów wojewódzkich wciąż nie rozpoczynają postępowań konkursowych lub przeprowadzają je w bardzo ograniczonym stopniu" - niepokoją się Pracodawcy RP.

Organizacja twierdzi, że tym samym łamane jest prawo, gdyż zgodnie z deklaracją prezesa NFZ aneksowanie umów odbyło się na mocy art. 156 ust. 1a - tzw. aneksowanie awaryjne (w przypadku, gdy zachodzi ryzyko braku zabezpieczenia udzielania świadczeń opieki zdrowotnej) i zgodnie z treścią ustawy może ono być przeprowadzone na maksymalnie 6 miesięcy.

- Dalsze zwlekanie z ogłoszeniem konkursów może spowodować brak możliwości ich przeprowadzenia zgodnie z prawem. Grozi to utratą kontraktów przez wiele szpitali, w tym szpitali prywatnych. W rezultacie w kwietniu wielu pacjentów może pozostać bez możliwości leczenia - konstatuje Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP.  

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum