Poznań: zewnętrzny audyt sprawdzi, czy szpital przepłacił za aparaty USG

Autor: JJ, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 16 maja 2011 12:53

Lekarze z Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego UM im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu twierdzą, że kupując aparaty USG dla placówki zdecydowanie za nie przepłacono. Władze Uniwersytetu Medycznego zapowiadają kontrolę.

Poznań: zewnętrzny audyt sprawdzi, czy szpital przepłacił za aparaty USG
Dwa lata temu do przeprowadzania m.in. badań prenatalnych szpital kupił 11 aparatów ultrasonograficznych japońskiej firmy Aloka, jednych z najlepszych i najdroższych na rynku. Sprzęt trafił na izbę przyjęć, na sale porodowe, i do szpitalnej poradni. W sumie kosztował około 7,5 mln zł.

Szpital nie miał pieniędzy, sprzęt więc kupiono na raty na pięć lat w drodze przetargu z dość specyficznymi obwarowaniami. Cena miała zawierać: koszt aparatów, obsługę kredytu, pięcioletnie ubezpieczenie, gwarancję i obsługę serwisową. Do przetargu zgłosiła się jedna firma, która przetarg wygrała.

Na łamach "Gazety Wyborczej" ukazało się wyliczenie, że ultrasonografy zakupione przez szpital według cen katalogowych można było kupić znacznie taniej, nawet jeśli doda się do ich ceny koszty ubezpieczenia i koszt kredytu.

Z kolei Maciej Sobkowski, wicedyrektor ds. ekonomicznych placówki, zapewnia, że szpital kupił sprzęt po cenie, która była niższa od szacowanej wartości. Lekarze ze szpitala natomiast twierdzą, że przepłacono za niego nawet kilkakrotnie. Wszystko ma sprawdzić zewnętrzna firma audytorska, która przeprowadzi stosowną kontrolę.

- Rektor uczelni wychodzi z założenia, że jedynym rozsądnym działaniem będzie to, aby firma zewnętrzna, w żaden sposób nie związana z instytucjami uczelnianymi, wyjaśniła wszelkie wątpliwości związane z zakupem tego sprzętu. Na wyniki tego audytu będziemy czekać z niecierpliwością - mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Marek Ruchała, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

- Wyliczenia, że średniej klasy ultrasonograf może kosztować 40 tys. zł, są nieporozumieniem. Można w tej cenie coś kupić, ale z pewnością nie wysokiej klasy sprzęt do badań klinicznych - dodaje rzecznik.

Poznańska placówka to jeden z najlepszych szpitali na zachodzie Polski. W ubiegłym roku urodziło się w nim 6,8 tys. dzieci - najwięcej w regionie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum