Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 12-09-2019 07:31

Poznań: uczelnia medyczna na razie nie przejmie szpitala miejskiego

- Nie będziemy na razie rozmawiać z Uniwersytetem Medycznym na temat przejęcia Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei. Otwarta jest dziś jedynie sprawa przejęcia Poznański Ośrodek Specjalistyczny Usług Medycznych (POSUM) - potwierdza w „Gazecie Wyborczej” Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Gazeta przypomina, że do końca września Uniwersytet Medyczny miał przedstawić szczegółowy plan przejęcia dwóch miejskich lecznic. Jak ustaliła „Wyborcza”, pomysł przejęcia „Raszei” nie wchodzi już w grę. Negocjacje mają dotyczyć tylko przychodni POSUM.

Uczelnia przekonuje miasto, że szpitale kliniczne są lepiej finansowane, zapewniają wyższe standardy leczenia, więc na przejęciu skorzystają chorzy. Przeciwko pomysłowi protestują jednak pracownicy „Raszei” i radni. Obawiają się, że uczelnia przejmie budynek, a oddziały w „Raszei” zlikwiduje lub ograniczy ich działalność.

„Przekształcenia zachodzące na rynku usług medycznych są pełne nieudanych konsolidacji, gdzie podmioty przejęte były zamykane lub ich działalność stawała się fasadowa” - pisze w liście do Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta dyrekcja Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu.

Więcej: poznan.wyborcza.pl