Poznań: turnusy rehabilitacyjne nie dla wszystkich

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 04 czerwca 2009 14:58

Chciało jechać nań 3,5 tys. osób. Pojedzie tylko 700. Dlatego, że poznański Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie dostał w tym roku z PFRON o 2,6 mln zł mniej niż w ubiegłym.

W 2008 r. PFRON przekazał na sprzęt rehabilitacyjny, turnusy, warsztaty terapii zajęciowej oraz remonty 8,6 mln zł, w tym – 6 mln. Oznacza to, że...

– Najpierw będziemy wysyłać dzieci i osoby ciężko chore, dla których turnus jest jedyną możliwością powrotu do normalnego funkcjonowania – przyznaje Gazecie Wyborczej Grzegorz Karolczyk. –  Pozostali muszą czekać do przyszłego roku, albo na drugą pulę pieniędzy, którą MOPR dostaje z reguły na jesień. Nikt nie może być pewny, czy te pieniądze będą.

Tomasz Leleno, rzecznik PFRON za ten stan rzeczy wini nowe przepisy. One to obligują Fundusz  w pierwszej kolejności zapewnienia dofinansowanie wynagrodzeń niepełnosprawnych oraz na refundacji składek ZUS, jeśli takie osoby prowadzą działalność gospodarczą.

– W sumie po pieniądze zgłosiło się w tym roku 45 tys. osób. Blisko 10 tys. pracodawcom przekazaliśmy 2 mld 700 tys. zł - wyjaśnia rzecznik. – Do przekazania samorządom PFRON pozostało 1,5 mld zł. Dlatego dostały one o 30 proc. mniej pieniędzy niż w zeszłym roku.

MOPR nadal przyjmuje wnioski. Liczy, że dzięki drugiej puli pieniędzy uda się pomóc większej liczbie osób. Rzecznik PFRON zapewnia, że Fundusz „stara się o dodatkowe pieniądze”. Czekają na nie nie tylko w Wielkopolsce.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum