Poznań: szpitale uniwersyteckie tworzą grupę kapitałową

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 grudnia 2016 09:39

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w celu wzmocnienia kontroli nad szpitalami klinicznymi powołał w każdym z nich swojego pełnomocnika. Uczelnia chce, by jej lecznice tworzyły dobrze działającą grupę kapitałową.

Poznań: szpitale uniwersyteckie tworzą grupę kapitałową
Uczelnia chce, by jej lecznice tworzyły dobrze działającą grupę kapitałową Fot. Archiwum

W Poznaniu jest pięć szpitali klinicznych oraz centrum stomatologii. Ich łączny budżet wynosi ponad 1 mld zł. Według statutu, kontrolę nad szpitalami klinicznymi sprawuje oprócz Uniwersytetu Medycznego także Ministerstwo Zdrowia. Ale to uczelnia decyduje o wyborze dyrektorów i szefów klinik, ona także ponosi odpowiedzialność za ewentualne długi szpitali - informuje Gazeta Wyborcza.

Do tej pory nadzór nad szpitalami klinicznymi pełnił z ramienia uczelni prorektor ds. klinicznych, jednak nowy rektor, prof. Andrzej Tykarski, jest zwolennikiem większej integracji szpitali klinicznych z uczelnią. Zniósł stanowisko prorektora i w każdym ze szpitali powołał swojego pełnomocnika. To znani poznańscy lekarze, część z menedżerskim doświadczeniem. Wszyscy kierują radami klinicystów skupiającymi kierowników klinik w każdym ze szpitali. Pełnią swoją funkcję społecznie.

Zadaniem pełnomocników ma być nie tylko dbanie o interesy uczelni, ale też wzmocnienie rangi szpitali klinicznych na rynku medycznym. Jak przekonuje dr Rafał Staszewski, wicekanclerz uczelni, celem pełnomocników będzie m.in. przygotowanie szpitali do restrukturyzacji oraz zacieśnianie współpracy między lecznicami tworzącymi grupę kapitałową. Już obecnie kupują one wspólnie prąd czy ogłaszają przetargi na wywóz śmieci.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum