×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Poznań: szpital z 26,5 tys. pacjentów w kolejce chce więcej pieniędzy od NFZ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia23 listopada 2015 16:47

Największy szpital ortopedyczny w Wielkopolsce grozi niepodpisaniem kontraktu z NFZ na przyszły rok twierdząc, że propozycja Funduszu jest niewystarczająca. Już obecnie w Szpitalu im. Degi w Poznaniu na zabiegi czeka 26,5 tys. osób.

Poznań: szpital z 26,5 tys. pacjentów w kolejce chce więcej pieniędzy od NFZ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dyrektor Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi Witold Bieleński powiedział w poniedziałek 923 listopada) na konferencji prasowej, że placówka nie jest w stanie wykorzystać w pełni swojego potencjału. Winny - jego zdaniem - jest NFZ, który niewłaściwie rozdziela pieniądze.

- Placówka posiada 25 proc. łóżek ortopedycznych w Wielkopolsce, jedyny ortopedyczny oddział dziecięcy w regionie, jedyny specjalistyczny oddział chirurgii ręki w kraju. Obecnie otrzymuje finansowanie wystarczające na przeprowadzenie ok. 18 proc. zabiegów ortopedycznych w Wielkopolsce - powiedział.

Dyrektor skierował do szefowej Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Magdaleny Kraszewskiej pismo, w którym stwierdził, że w związku z propozycją zmniejszenia wartości kontraktu o ok. 2 mln zł w stosunku do roku bieżącego nie jest w stanie jej zaakceptować. - Ja się pytam: dlaczego NFZ nas okrawa o ok. 2 mln zł przy ogromnych oczekiwaniach pacjentów? Jeśli chodzi o Wielkopolskę, to nasz szpital ma 40 proc. ogółu pacjentów oczekujących w kolejkach na zoperowanie - powiedział na konferencji.

Bieleński poinformował, że obecnie na zabiegi w szpitalu czeka ok. 26,5 tys. osób. Czas oczekiwania na zabiegi ortopedyczne sięga nawet kilkunastu lat. Podkreślił, że w innych szpitalach w regionie na takie zabiegi oczekuje zwykle 100-200 pacjentów.

- We wrześniu na spotkaniu z przedstawicielami szpitali b. minister zdrowia Marian Zembala powiedział, że endoprotezoplastyki stanowią podstawowy problem dla NFZ, jeśli chodzi o czas oczekiwania na zabieg. Wraz z prezesem NFZ wyraził opinię, że środki przeznaczone na alloplastyki powinny zostać rozdysponowane do ośrodków wykonujących głównie zabiegi tego typu. Ponieśliśmy koszty związane z planowaniem zwiększonej liczby operacji, wzrosły nasze nadzieje na rozwiązanie problemu długości list oczekujących - powiedział.

Jak dodał, w tej sytuacji zaskoczeniem dla niego była decyzja NFZ o rozdzieleniu środków przeznaczonych na endoprotezoplastyki na 34 ośrodki w regionie. - Obietnice okazały się zabiegiem przedwyborczym, pacjenci zostali wprowadzeni w błąd, a nasz szpital znalazł się w trudnej sytuacji - ocenił dyrektor.

Rzeczniczka wielkopolskiego oddziału NFZ Małgorzata Lipko powiedziała w poniedziałek PAP, że Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny w Poznaniu dysponuje najwyższym kontraktem spośród wszystkich wielkopolskich placówek, udzielających świadczeń w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. W ciągu ostatnich trzech lat wartość umowy ze szpitalem wzrosła o prawie 7 mln zł, w tym roku wynosi ponad 73 mln zł. Jak dodała, propozycja planu finansowego na przyszły rok jest wyższa, a nie niższa od ubiegłorocznej.

Rzeczniczka podkreśliła, że w trakcie tego roku szpital dostał już 1,8 mln zł dodatkowo na zabiegi, w tym blisko milion złotych z puli przeznaczonej na zwiększenie dostępności do endoprotezoplastyki.

Wyjaśniła, że Fundusz rozdzielił 5 mln zł pomiędzy 34 szpitale. Milion, który trafił do poznańskiej placówki, pozwala na wszczepienie do końca roku ponad 60 endoprotez oczekującym pacjentom.

- Endoprotezoplastyka to nie są skomplikowane zabiegi. Naszą ideą było to, by zabiegi takie były wykonywane też w odpowiednio przygotowanych sprzętowo i pod względem kadry szpitalach powiatowych, a pacjent był operowany jak najbliżej domu. W poznańskim szpitalu wykonywane są zabiegi wysokospecjalistyczne, tam kolejki zawsze będą dłuższe - dodała.

Lipko podkreśliła, że NFZ jest otwarty na negocjacje ze świadczeniodawcami. - Mamy świadomość tego, że to szpital, który ma duże potrzeby, w którym pracują specjaliści, w związku z tym ma najwyższy kontrakt. Jeśli w przyszłym roku będą dodatkowe środki, wówczas zapewne również trafią one do tego szpitala - powiedziała PAP Lipko.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum