Poznań: szpital wygrał z NFZ proces o 13 mln zł za tzw. nadwykonania

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2014 17:56

Przeszło 13 mln zł ma zapłacić NFZ Szpitalowi Klinicznemu Przemienienia Pańskiego w Poznaniu za tzw. nadwykonania - zdecydował we wtorek (16 grudnia) poznański sąd apelacyjny. Nadprogramowe świadczenia dotyczyły leczenia pacjentów onkologicznych.

Proces wytoczony przez szpital Narodowemu Funduszowi Zdrowia dotyczył nadwykonań za 2010 r.

Jak powiedział PAP zastępca dyrektora szpitala dr Rafał Staszewski, wyrok jest prawomocny i - jak ocenił - "wpisuje się w logikę myślenia o leczeniu onkologicznym".

- Nie można odkładać planowego leczenia i powiedzieć pacjentowi, że limit został wykorzystany i możemy go przyjąć za 4-5 miesięcy - mówił dyrektor.

Staszewski przekazał, że w wielu przypadkach szpital nie mógł odsyłać pacjentów. - W sporej części jesteśmy szpitalem, od którego pacjenci nie mają alternatywy. Tak jest np. w leczeniu hematologicznym. Jesteśmy jedynym ośrodkiem dokonującym transplantacji szpiku w rejonie północno-zachodniej Polski - dodał.

Magdalena Rozumek-Wenc z wielkopolskiego oddziału NFZ poinformowała PAP, że Fundusz nie komentuje wyroku sądu i czeka na jego uzasadnienie.

Szpital zapowiedział, że chce też odzyskać pieniądze za nadwykonania z lat 2011-2012.

Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego w Poznaniu jest placówką poznańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum