Poznań: szpital wojewódzki zlikwiduje prawie 200 łóżek?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2019 13:05

Po wejściu nowych przepisów resortu zdrowia, Szpital Wojewódzki przy Lutyckiej w Poznaniu powinien zatrudnić 119 pielęgniarek albo zlikwidować 198 łóżek. Ściął tylko 99 łóżek.

Poznań: szpital wojewódzki zlikwiduje prawie 200 łóżek?
Od wielu miesięcy w placówce analizowane jest funkcjonowanie każdego z oddziałów. Fot. Shutterstock

Zdaniem Małgorzaty Piotrowskiej-Błochowiak, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu nie ma możliwości zatrudnienia dodatkowych 119 pielęgniarek. Po pierwsze nie ma tylu pielęgniarek na rynku pracy w Poznaniu. Po drugie: nawet gdyby były, to i tak szpitala nie byłoby stać na ich zatrudnienie, bo wynagrodzenia wyniosłyby 5,2 mln zł rocznie a placówka nie ma takich pieniędzy - podaje Gazeta Wyborcza.

Jak mówi dyrektor w niektórych szpitalach czy oddziałach, łóżek jest rzeczywiście za dużo, ale centralnie sterowana ich likwidacja jest złym pomysłem. Dodaje, że od wielu miesięcy w placówce analizowane jest funkcjonowanie każdego z oddziałów, między innymi wykorzystanie łóżek, zużycie leków, długość pobytu, możliwość skrócenie tego czasu.

Są oddziały, gdzie hospitalizacja trwa bardzo długo, aż 9 dni. Na przykład, na ginekologii cięcia były uzasadnione, ale są także oddziały, gdzie trzeba rozkładać ''dostawki''. Na oddziale udarowym, na neurologii nie ma wolnych miejsc.

Więcej: poznan.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum