×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Poznań: szpital Strusia - studenci medycyny generują olbrzymie koszty

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia16 października 2013 12:39

Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu policzył, że na kształcenie studentów medycyny wydaje rocznie 2 mln zł. Uniwersytet Medyczny ocenia, że ta kwota została znacznie zawyżona.

Poznań: szpital Strusia - studenci medycyny generują olbrzymie koszty
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szpital im. J. Strusia jest pod kreską - z 17 oddziałów na plusie są tylko dwa. Reszta przynosi straty. Dyrekcja przygotowała zatem plan naprawczy, który polega na cięciu kosztów. Jedno z cięć to likwidacja klinik - informuje Gazeta Wyborcza.

W placówce mieszczą się aż cztery: chirurgii ogólnej i kolorektalnej, obrażeń wielonarządowych, urologii i chorób zakaźnych, a także dwa zakłady - medycyny ratunkowej i radiologii. Przewija się przez nie co roku ok. 2 tys. studentów medycyny.

Szpital zaznacza, że same tylko koszty eksploatacyjne: ogrzewanie pomieszczeń dydaktycznych, zużyta woda, mydło, papier toaletowy, dają olbrzymią kwotę. Do tego trzeba dodać koszty kształcenia. Szpital zatrudnia 31 pracowników Uniwersytetu Medycznego. Każdy ma tzw. pensum rektorskie, w ramach którego prowadzi zajęcia ze studentami. Przysługują im też urlopy naukowe. W lecznicy podliczono, że na kształcenie studentów medycyny szpital wydaje w sumie rocznie 2 mln zł., podczas gdy z uczelni otrzymuje na ten cel zaledwie 300 tys. zł. 

Tymczasem uczelnia uważa, że kwota podana przez szpital jest zawyżona. W ocenie prof. Marka Ruchały, rzecznika Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, inne szpitale, m.in. prywatne centrum HCP czy resortowy szpital MSW - nie skarżą się na współpracę.

Rzecznik ostrzega też, że ewentualna likwidacja klinik pociągnie za sobą straty nie tylko dla uczelni, ale również dla szpitala. W największym stopniu dotknie jednak pacjentów.

Więcej: poznan.gazeta.pl 


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze