Poznań: ruszyła restrukturyzacja Szpitala Wojewódzkiego

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 10 listopada 2019 20:55

Piotr Nowicki dostał zielone światło od urzędu marszałkowskiego na rozpoczęcie realizacji planu naprawczego Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu. To znany w kraju menedżer ratujący szpitale. Wyprowadził z finansowej zapaści Szpital Kliniczny nr 1 we Wrocławiu, który miał 168 mln zł długów.

Poznań: ruszyła restrukturyzacja Szpitala Wojewódzkiego
Piotr Nowicki, dyrektore Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu. Fot. PTWP

Piotr Nowicki dyrektorem Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu jest od maja. Pod koniec lipca szpital miał ok. 11 mln zł zobowiązań wymagalnych.

Nowy dyrektor zapowiada zarówno powiększanie przychodów, jak i redukcję kosztów. - Nie chcę zwalniać ludzi, na pewno nie masowo. Chcę, by istniejące oddziały dalej leczyły pacjentów, ale robiły to bardziej ekonomicznie. Dziś na minusie jest w zasadzie każdy oddział. Rentowna jest tylko kardiologia, pracownia hemodynamiki, która leczy zawały i oddział udarowy - mówi w wywiadzie udzielonym Gazecie Wyborczej.

Zmiany czekają m.in. oddział ginekologii, który ma stać się bardziej konkurencyjny po remoncie, szpital podejmie starania o uzyskanie przez ten oddział III stopnia referencyjności. Dyrektor planuje też rozwinąć pakiet onkologiczny, w tym między innymi chirurgię układu pokarmowego, ginekologię onkologiczną.

Dyrektor Nowicki, podobnie jak w przypadku restrukturyzowanego kiedyś przez niego szpitala klinicznego we Wrocławiu, musi się zmierzyć z trudną sytuacją finansową poznańskiego szpitala, która jest m.in. wynikiem rozproszenia budynków lecznicy w kilku lokalizacjach.

Jak tłumaczy, Szpital Wojewódzki w Poznaniu jest dziś zlepkiem pięciu ośrodków medycznych. Planuje więc m.in. przenieść do Poznania dwa szpitale rehabilitacyjne zlokalizowane w Kiekrzu.

- Pięć szpitali połączyło się formalno-prawnie, ale mentalnie, organizacyjnie - już nie. Każda z lecznic miała swoją dyrekcję, sama kupowała leki i kierowała własną polityką kadrową. Do dziś pracujemy na różnych systemach komputerowych. Oddział X w jednym ośrodku nie współpracuje z oddziałem Y w innym ośrodku, choć powinien - wylicza organizacyjne mankamenty dotychczasowej organizacji szpitala.

Więcej: poznan.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum