Poznań: przychodnia stara się o pieniądze na sto łóżek hospicyjnych. Gdzie miałyby trafić?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2019 14:32

POSUM - Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych - złożył unijny wniosek o dotację na sto hospicyjnych łóżek. Problem w tym, że nie wiadomo, gdzie miałyby trafić, bo pomysł uruchomienia Centrum Medycyny Senioralnej i Paliatywnej upadł.

Poznań: przychodnia stara się o pieniądze na sto łóżek hospicyjnych. Gdzie miałyby trafić?
Placówka złożyła do urzędu marszałkowskiego wniosek ws. dotacji Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W 2017 r. dyrekcja POSUM i nadzorujące Ośrodek miasto zdecydowały, że na terenie jednostki powstanie prawdopodobnie największe w Polsce Centrum Medycyny Senioralnej i Paliatywnej. Miało mieścić się w nim 100-łóżkowe hospicjum. Latem 2018 r. miasto ostatecznie wycofało się z tego pomysłu, ale POSUM nie wycofał się z walki o unijne pieniądze na wyposażenie centrum. We wniosku, który złożył do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, widnieje zapis o konieczności zakupu stu hospicyjnych łóżek - informuje Gazeta Wyborcza.

Krzysztof Albiński, nowy dyrektor POSUM, nie podaje, gdzie zostaną zainstalowane łóżka. Zaznacza, że jest kilka pomysłów, ale dyrekcja musi je wcześniej skonsultować z urzędem marszałkowskim.

Według informacji Gazety Wyborczej przychodnia chce uruchomić opiekę nad przewlekle chorymi: po udarach, wypadkach, z demencją. Jeden ze scenariuszy zakłada, że kupione łóżka miałyby trafić do domów chorych. Inny, że POSUM - w ramach partnerstwa - wstawiłby je do jednego z zakładów opieki leczniczej i razem z nim świadczył usługi opiekuńcze.

Jak zauważa Gazeta Wyborcza, zastrzeżenia budzą także inne aspekty projektu. POSUM z unijnych pieniędzy chce kupić m.in. rezonans magnetyczny - nie ma jednak umowy z NFZ na wykonywanie takich badań.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum