Poznań: pielęgniarki w szpitalu dziecięcym będą mniej zarabiać. Pensje bez dodatków?

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2020 11:14

Pielęgniarki i położne ze Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem obawiają się, że w 2020 roku ich pensje spadną zamiast wzrosnąć. Dyrekcja 30 grudnia 2019 roku wypowiedziała im układ zbiorowy pracy, tłumacząc się obawą o utratę płynności finansowej.

Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Sprawa dotyczy pielęgniarek i położnych zatrudnionych w szpitalach: Świętej Rodziny i dziecięcym w Poznaniu. Cały zatrudniony tam personel pielęgniarsko-położniczy do tej pory otrzymywał wynagrodzenie w ramach układu zbiorowego. Na ich pensje składała się płaca minimalna i dodatkowe świadczenia. Teraz mogą otrzymywać tzw. gołe pensje.

W ocenie Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych z Poznania dyrekcja chce zmienić warunki zatrudnienia, ponieważ rząd w 2020 roku zmienił płacę minimalną, nie dając na ten cel szpitalom, żadnych dodatkowych środków.

Szpitale aby zmniejszyć wydatki i znaleźć pieniądze na rządowe podwyżki mogą planować odebranie dodatku inflacyjnego, cięcia w funduszu socjalnym na wczasy pod gruszą oraz zmniejszenie dodatku stażowego za wysługę lat z 25 procent do 20.

Związkowcy, chcą prowadzić z dyrekcją rozmowy na temat układu zbiorowego. Jeśli nie przyniosą one oczekiwanego skutku, pielęgniarki przyznają, że rozważają protest. 

Jak wyjaśnia Daria Szaj, p.o. dyrektora Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego, przedstawiając też stanowisko dyrekcji szpitala, dyrekcja zdecydowała się wypowiedzieć aktualny układ, ponieważ w dobie rosnących wydatków placówka nie jest w stanie spełniać gwarantowanych zapisów wzrostu wynagrodzeń.

Więcej: plus.dziennikbaltycki.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum