Poznań: ostatnie trzy lata działalności byłego szpitala wojskowego

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 30 września 2013 14:20

Uniwersytet Medyczny nie będzie remontował byłego szpitala wojskowego, i kilka dni temu ogłosił, że zamknie go najpóźniej w 2016 r. Nie wiadomo, co się stanie z klinikami z ulicy Grunwaldzkiej.

Poznań: ostatnie trzy lata działalności byłego szpitala wojskowego

Uniwersytet Medyczny przejął szpital od Ministerstwa Obrony Narodowej dwa lata temu. W tym roku słynna niegdyś "111" stała się częścią Uniwersyteckiego Szpitala im. Heliodora Święcickiego.

Niestety, jak tłumaczy Krystyna Mackiewicz, szefowa lecznicy szpital jest w katastrofalnym stanie. Nie opłaca się go remontować,  bo koszty byłyby olbrzymie. Dlatego trzeba go zamknąć, bo obecne warunki urągają normalnym warunkom szpitalnym. Najpóźniej w 2016 r.

Do końca 2016 r. wszystkie zakłady opieki zdrowotnej w Polsce muszą spełniać standardy techniczne i sanitarne nałożone na nie przez ministra zdrowia. Koszt modernizacji lecznic w całym kraju szacuje się na 50 miliardów złotych. Koszt modernizacji byłej wojskowej lecznicy przy Grunwaldzkiej to co najmniej 50 mln zł.

Dyrekcja szpitala uważa, że zamiast topić publiczne pieniądze w byłym hotelu (przed wojną mieścił się tu hotel Polonia), lepiej zainwestować je w rozbudowę głównej siedziby lecznicy przy Przybyszewskiego. 

Uniwersytet chce postawić tu Kliniczne Centrum Medycyny Ratunkowej i Interwencyjnej ze szpitalnym oddziałem ratunkowym i nowoczesnym blokiem operacyjnym na 20 sal. Dyrekcja planuje też po rozbudowie głównego gmachu - przenieść oddziały z Grunwaldzkiej na Przybyszewskiego.

Więcej: poznan.gazeta.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum