Poznań: mniej łóżek także w szpitalu pediatrycznym

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 lutego 2019 21:23

Fakt, że w szpitalach wojewódzkich w Koninie i Poznaniu z powodu braku pielęgniarek po wprowadzeniu nowych norm obsad konieczna okazała się likwidacja części łóżek już nie zaskakuje. Niepokoi jednak, że likwidację łóżek zapowiedział też Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu.

Poznań: mniej łóżek także w szpitalu pediatrycznym
Czy łóżka dziecięce trzeba będzie złożyć w magazynie? Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Od 1 lipca 2019 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące także liczby etatów pielęgniarskich przypadających na łóżko pediatryczne. Na dziecięcych oddziałach zabiegowych wskaźnik ten - zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem - będzie musiał wynosić nawet 0,9; na pediatrycznym oddziale zachowawczym - 0,8.

Wskaźniki zatrudnienia dotyczące oddziałów dziecięcych są wyższe niż te obowiązujące od początku 2019 r. w szpitalach dla dorosłych, bo tam na oddziałach zachowawczych na jedno łóżko ma przypadać 0,6 etatu pielęgniarskiego, a na zabiegowych - 0,7. 

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Koninie z powodu braku pielęgniarek i możliwości spełnienia norm zatrudnienia zlikwidowano 90 łóżek, o prawie 100 zmniejszyła się liczba łóżek w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu. Teraz likwidacje łóżek, jak prognozuje dział organizacji i statystyki w Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu, mogą dotknąć i ten wojewódzki szpital dziecięcy.

Jak wyjaśnia Halina Pawlak z działu organizacji i statystyki, wypowiadając się dla Gazety Wyborczej, spełnienie norm obsad pielęgniarskich nie jest możliwe z powodu sytuacji na rynku pracy. Zarząd szpitala podjął decyzję o zmniejszeniu liczby łóżek o 90.

To bardzo duże zmiany, bo cięcia dotyczą ośmiu oddziałów, prawie jednej piątej łóżek - komentują lekarze.

Więcej: poznan.wyborcza.pl

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum