Poznań: kontrowersje wokół przeprowadzki szpitala miejskiego

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: KR/Rynek Zdrowia   • 17 października 2011 15:43

Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia realizuje przemieszczanie oddziałów szpitala z budynków przy ul. Szkolnej na ul. Szwajcarską. Zmiany wzbudzają kontrowersje w związku z planowaną likwidacją niektórych oddziałów. Szpital wyjaśnia.

Poznań: kontrowersje wokół przeprowadzki szpitala miejskiego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak podaje Gazeta Wyborcza, od 2012 roku lecznica będzie się mieścić jedynie na ul. Szwajcarskiej. Przedwojenne budynki szpitalne przy ul. Szkolnej zostaną wystawione na sprzedaż.

Informuje też, że w trakcie tzw. translokacji szpital chce zrezygnować z prowadzenia oddziałów: dermatologii i rehabilitacji, a także zmniejszyć liczbę łóżek na oddziale reumatologii i osteoporozy z 40 do 25 oraz na oddziale neurologicznym I z 25 do 13.

Jak podaje, w 2012 roku planowane jest również zamknięcie dwóch kluczowych oddziałów: hematologii oraz zakładu opiekuńczo-leczniczy dla przewlekle chorych. Gazeta uważa, że o zmianach w szpitalu nie wiedzą ani konsultanci wojewódzcy, ani miejscy radni.

Więcej: www.gazeta.pl

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Stanisław Rusek, rzecznik lecznicy, wskazuje, że materiał sugeruje, iż to dyrekcja szpitala tnie, likwiduje, zamyka. - Tymczasem dyrekcja szpitala realizuje wytyczne organu założycielskiego lecznicy - Urzędu Miasta Poznania, który w 2010 roku podjął decyzję o sprzedaży budynków szpitala im. J. Strusia przy ul. Szkolnej. Do 2012 roku szpital ma być translokowany na ul. Szwajcarską - wyjaśnia.

Podkreśla, że nieprawdziwa jest informacja, jakoby w przyszłym roku miałyby być zamknięte dwa kluczowe oddziały: hematologia i zakład opiekuńczo-leczniczy. - Są one niezbędne dla mieszkańców Poznania. Nie wyobrażam sobie, żeby organ założycielski podjął decyzję o ich likwidacji. Mowa jest tylko o przeniesieniu - podaje Stanisław Rusek.

Wskazuje, że informacja o zmniejszeniu liczby łóżek na oddziale neurologicznym po przeprowadzce na ul. Szwajcarską z 25 na 13 jest prawdziwa, ale niekompletna.

- Na ul. Szwajcarskiej funkcjonuje już oddział neurologiczny, który ma obecnie 48 łóżek. Dołączy do nich 13 łóżek z ul. Szkolnej. Oprócz tego na neurologii funkcjonuje oddział leczenia udarów mózgu, który dysponuje 20 łóżkami. W sumie w szpitalu będzie dostępnych aż 81 łóżek neurologicznych - wylicza rzecznik.

Wyjaśnia też kwestię zmniejszenia liczby łóżek reumatologicznych z 40 do 25. - Wskaźnik wykorzystania tych łóżek w 2010 roku wyniósł niecałe 70 proc. Zmniejszenie liczby łóżek wynika wyłącznie z chęci lepszego ich wykorzystania i usprawnienia organizacji - mówi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze