gloswielkopolski.pl, RR/Rynek Zdrowia | 06-03-2012 12:43

Poznań: kierowcy karetek dorabiają jako taksówkarze

Po dwunastogodzinnym dyżurze w Rejonowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu niektórzy kierowcy karetek przesiadają się do taksówek.

Podkomisarz Bartosz Bieliński, zastępca szefa wielkopolskiej drogówki zaznacza, że są oni zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych uczestników ruchu drogowego. Zmęczenie i obniżona koncentracja mogą doprowadzić do wypadku -  informuje Głos Wielkopolski. 

- U nas nie ma takiego zjawiska - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Elżbieta Sochanowska, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie i dodaje, że średnia miesięczna płaca na stanowisku ratownika medycznego będącego jednocześnie kierowcą z uprawnieniami do prowadzenia samochodu uprzywilejowanego wynosi około 4 tys. zł brutto.

- Zgodnie z Kodeksem pracy pracownicy stacji pogotowia, zresztą nie tylko oni, nie mają obowiązku uzyskiwania od pracodawcy zgody na dodatkową pracę lub prowadzenie działalności gospodarczej. W związku z tym pracodawca nie ma możliwości monitorowania tego zakresu. W każdym razie w Krakowie nie znam takiej sytuacji, by któryś z kierowców karetek był jednocześnie taksówkarzem - informuje nas Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, jednocześnie prezes Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego SPZOZ.

I zaznacza, że istnieją zawody, wśród nich kierowca-ratownik medyczny (prowadzący pojazd uprzywilejowany), wymagające zwiększonej sprawności i koncentracji, a co za tym idzie - zagwarantowania czasu na wypoczynek.

- Należałoby zatem rozważyć, czy istnieje potrzeba regulacji w tym zakresie dla zawodów medycznych, a nawet szerzej - innych zawodów. Należy tu jednak uwzględnić, że praca kierowcy-ratownika medycznego nie ma charakteru pracy ciągłej, jest dyżurem, którego część (uzależniona od liczby interwencji) polega na pozostawaniu w gotowości w połączeniu z wypoczynkiem - wyjaśnia Małgorzata Popławska.