×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Poznań: jedyna psychiatryczna izba przyjęć - będzie, nie będzie?

Autor: DM, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia06 grudnia 2011 18:06

Narada zwołana przez wojewodę wielkopolskiego w sprawie zamknięcia od stycznia psychiatrycznej izby przyjęć w Szpitalu Klinicznym im. K. Jonschera Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu nie przyniosła żadnych rozstrzygnięć.

Poznań: jedyna psychiatryczna izba przyjęć - będzie, nie będzie?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Maria Krupecka, dyrektor wydziału polityki społecznej w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim, w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl tłumaczy, że narada miała charakter roboczy, dlatego nie zapadły na niej żadne rostrzygnięcia.

- Efektem spotkania ma być zwrócenie się do marszałka województwa i urzędu miasta, które to organy są ustawowo zobligowane do zapewnienia opieki zdrowotnej - informuje nas Maria Krupecka. Według niej będą także prowadzone rozmowy z Wielkopolskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Być może psychiatryczna izba przyjęć szpitala klinicznego nie zostanie zamknięta już 1 stycznia. Ta kwestia jest jeszcze do rozstrzygnięcia - mówi nam Maria Krupecka. Dodaje, że władze województwa uzyskały od dyrektora szpitala zapewnienie, że wszystkie planowe świadczenia będą realizowane.

Przypomnijmy, że jedyna w mieście psychiatryczna izba przyjęć, w Szpitalu Klinicznym im. K. Jonschera Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu ma zostać w przyszłym roku zamknięta z powodu koniecznego remontu, podczas gdy od stycznia do października br. blisko trzy tysiące osób zgłosiło się tam na ostry dyżur psychiatryczny. Niestety pomieszczenia izby przyjęć nie spełniają wymogów sanepidu i straży pożarnej.

Dodatkowo w Poznaniu od kilkunastu lat brakuje łóżek psychiatrycznych. Zdaniem prof. Janusza Rybakowskiego, szefa Kliniki Psychiatrii Dorosłych Szpitala Kliniczngo im. K. Jonschera Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i zarazem wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie psychiatrii, sytuacja jest bardzo trudna.

Według portalu Gazeta.pl w Szpitalu Wojewódzkim "Lutycka" w Poznaniu ma powstać 16-łóżkowy oddział psychiatryczny, na co Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego ma przygotowany 1 mln zł.

Zdaniem Marii Krupeckiej otwarcie 16-łóżkowego oddziału tak naprawdę nie zmienia zasadniczo sytuacji. Według niej głównym problemem do rozwiązania na dziś jest groźba zamknięcia izby przyjęć w poznańskim szpitalu klinicznym i temu była poświęcona narada zwołana przez wojewodę wielkopolskiego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze