Poznań: dziewięć lat oczekiwania na operację kolana...

Autor: TVN24.pl, IB/Rynek Zdrowia • • 30 czerwca 2009 12:47

Polscy pacjenci przyzwyczaili się wprawdzie do oczekiwania na świadczenia w kolejkach, ale nawet ich 9 lat czekania na operację kolana może zadziwić. O tym, że to pozornie niemożliwe jest jednak możliwe, przekonał się osobiście dziennikarz TVN24 prowadzący program "Polska i Świat", Łukasz Grass.

Dziewięć lat temu zgłosił się na pogotowie ze skręconym kolanem. 12 godzin później zalecono mu operację. Został zakwalifikowany do zabiegu. Jednak Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. W. Degi w Poznaniu dopiero przed tygodniem wysłał dokument, w którym Sekcja Ruchu Chorych Pyta, czy pacjent nadal chce czekać na operację.

W wielu innych placówkach jest podobnie. W Szczecinie na endoprotezoplastykę stawu kolanowego czeka się ponad siedem lat. W kolejce do podobnego zabiegu, tylko że stawu biodrowego we Wrocławiu, chorzy spędzą tyle samo czasu. Pacjent z zćmą w Katowicach zostanie zoperowana po półtora roku oczekiwania. Dlatego pacjenci w ogonku chwytają się wszelkich metod, aby do operacji w jak najlepszym stanie doczekać. Ale jedynym ratunkiem w przypadku kłopotów ze stawami jest po prostu... nie chodzić.

Lekarze twierdzą, że winny jest system, który nie wykreśla pacjentów, którym udało się przejść operację w innej lecznicy. Dlatego liczba oczekujących, a przez to także czas oczekiwania, jest większa niż w rzeczywistości.

– Przychodzą czasem informacje o wykreśleniu pacjenta z listy, ale gros przypadków to po prostu zabawa w głuchy telefon - przyznaje dr Witold Bieleński ze szpitala im. W.Degi w Poznaniu.

– Szpitale od kilku lat prowadzą listy oczekujących na poszczególne zabiegi oraz badania diagnostyczne - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Marta Banaszak-Osiewicz, rzecznik Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Z analizy bieżących danych przesyłanych co miesiąc z wielkopolskich szpitali do oddziału Funduszu, wynika, że w czterech placówkach na terenie naszego województwa nie trzeba czekać w kolejce na zabieg artroskopii. WOW NFZ prowadzi stały monitoring list oczekujących przesyłanych przez szpitale i stara się na bieżąco wyjaśniać pojawiające się nieprawidłowości. Dotyczą one np. dłuższych terminów oczekiwania na zabiegi w trybie pilnym niż w przypadkach stabilnych lub wykazywania bardzo długich kolejek oczekujących przy niewielkiej realizacji kontraktu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum