Poznań: czy będzie więcej na finansowanie chemioterapii?

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 31 sierpnia 2010 10:45

Tegoroczne nadwykonania na oddziale hematologii Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia sięgają już 1,4 mln zł. Szpital zabiega w Funduszu o dodatkowe pieniądze.

Po dramatycznych apelach o pieniądze na finansowanie chemioterapii oddział hematologii otrzymał od Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ 1,1 mln zł wsparcia. Kwota nie rozwiązała jednak wszystkich problemów.

– Oprócz leczenia białaczek i innych chorób hematologicznych oddział prowadzi siedem programów terapeutycznych. Pacjentów przybywa z roku na rok. Wraz z ich liczbą rosną nadwykonania na oddziale. W 2009 r. jednostka miała ich 1,8 mln zł, do sierpnia 2010 r. jest to już kwota 1,4 mln zł ponad limit – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Stanisław Rusek, rzecznik lecznicy.

Jak podkreśla, zadłużenie będzie rosło, a szpital, który jako jedyny w regionie leczy niektóre z typów chłoniaków i szpiczaków, już stoi na granicy bezpieczeństwa finansowego.

– Jesteśmy po to, żeby służyć pacjentom, ale szpital, który zbankrutuje nie pomoże chorym. Jeszcze w tym tygodniu odbędzie się spotkanie dyrekcji szpitala i oddziału Funduszu. Mamy nadzieję, że otrzymamy dodatkowe wsparcie – zaznacza rzecznik.

Z danych Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wynika, że w 2009 r. oddział Funduszu przeznaczył na chemioterapię ponad 88 mln zł. W 2010 r. zwiększył wydatki na chemioterapię, w stosunku do pierwotnie zawartych umów o ok. 2,4 mln zł. Jak zapewnia wielkopolski oddział NFZ, na konta szpitali trafi także dodatkowe blisko 5 mln zł przeznaczonych na chemioterapię.

Dane WOW NFZ pokazują, że liczba pacjentów włączanych do leczenia z zastosowaniem chemioterapii rośnie z roku na rok. W 2008 r. wynosiła 8035, w 2009 r. – 9185, zaś do lipca 2010 r. było ich ponad 7 tys. Średni koszt leczenia jednego pacjenta z chłoniakiem złośliwym w przypadku chemioterapii wynosi ponad 17 tys. zł, w przypadku programów terapeutycznych blisko 60 tys. zł.

                       
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum