Poznań: cięcia wydatków w szpitalu miejskim

Autor: gazeta.pl, RR/Rynek Zdrowia • • 07 października 2013 16:37

Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu ma problemy finansowe spowodowane przekroczeniem limitu świadczeń o 6,9 mln zł. Dlatego wykonuje głównie zabiegi ratujące życie, natomiast planowe przesuwa na dalsze terminy.

Poznań: cięcia wydatków w szpitalu miejskim
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dyrekcja szpitala ma długą listę działań, które należałoby wdrożyć, żeby zbilansować finanse. Z 17 oddziałów w miejskim szpitalu na plusie są tylko dwa - kardiologia i neurochirurgia. Największe straty przynosi: chirurgia, kardiochirurgia i szpitalny oddział ratunkowy. W pierwszym etapie działań oszczędnościowych przewidziano redukcję dyżurów lekarzy i ograniczenie wydatków na leki.

- Zmniejszenie personelu nie naruszy obecnych zapisów w kontraktach z NFZ. Konieczność redukcji dyżurów będzie jednak wskazówką na przyszłość. Za kilka miesięcy będziemy negocjować nowe kontrakty - powiedział nam Stanisław Rusek, rzecznik prasowy szpitala i dodał, że obecny, roczny kontrakt opiewa na 169 mln zł.

- Z kolei z lekami jest tak, że niektóre schorzenia można leczyć tańszymi zamiennikami. Jeśli tańszy lek nie będzie oznaczał leku gorszego, to spróbujemy na tym zaoszczędzić - stwierdził Rusek i zaznaczył, że ograniczenie wydatków na leki szpital traktuje jako sytuację wyjątkową, a nie regułę.

Ponadto szpital rozważa wariant łączenia niektórych oddziałów i likwidację zakładu opiekuńczo-leczniczego. Nie jest natomiast brana pod uwagę likwidacja szpitalnej kuchni, czy oddanie zewnętrznym firmom laboratoriów, pracowni diagnostyki obrazowej, apteki i działu technicznego.

- Planujemy skorzystanie z outsourcingu jedynie w przypadku usług pralniczych - dowiedzieliśmy się w szpitalu. Symulacje wykazały, że w przypadku innych jednostek i działów outsourcing nie byłby korzystny.

Gazeta Wyborcza przytacza opinię jednego z radnych komisji zdrowia Rady Miasta o sytuacji lecznicy i planowanych cięciach. - Owszem, możemy leczyć chorych aspiryną, albo lepiej polopiryną, bo tańsza. Może też zamkniemy wszystkie oddziały, oprócz tych dwóch rentownych. Ale chyba nie o to chodzi - powiedział Adam Pawlik (PiS) i obwinił NFZ i rząd za problemy miejskiego szpitala.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum