epoznan.pl/Rynek Zdrowia | 12-09-2018 10:33

Poznań: brakuje pielęgniarek, szpital zatrudnia Ukrainki jako opiekunki

W poznańskim Szpitalu im. św. Jana Pawła II prowadzonym przez spółkę Centrum Medyczne HCP brakuje rąk do pracy. Remedium na ten stan mają być ukraińskie pielęgniarki. 40 kobiet przeszło już szkolenia.

Fot. PTWP (zdj. ilustracyjne)

Kobiety pracują jako opiekunki medyczne.

Problemy kadrowe, m.in.z pielęgniarkami, powodują w szpitalu bardzo trudne sytuacje. Jedną z nich opisał serwis epoznan.pl.

Na początku września na oddziale internistycznym jedna pielęgniarka miała pod opieką 60 łóżek. W normalnej sytuacji dyżur powinno pełnić czterech pielęgniarzy i czterech opiekunów medycznych. Te doniesienia potwierdziła także dyrekcja szpitala.

W polskich warunkach ukraińskie pielęgniarki poszukujące pracy w Polsce raczej nie mogą liczyć na zatrudnienie na równorzędnym stanowisku, jak w swoim kraju. Wymagania dotyczące kwalifikacji mogą utrudnić lub uniemożliwić zatrudnianie zagranicznych pielęgniarek.

- Uzupełnienie wykształcenia pielęgniarskiego jest dla pracowników z Ukrainy możliwe, jednak jest to proces czasochłonny i kosztowny, a więc perspektywa zatrudnienia w Polsce, gdzie warunki pracy są mniej atrakcyjne niż w innych krajach UE, może wydawać się nieopłacalna. W pracy personelu medycznego kluczową rolę odgrywają także umiejętności językowe, gdyż w pełnieniu codziennych obowiązków konieczna jest ciągła komunikacja zarówno z pacjentami, jak i kolegami z pracy - mówiła nam Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Czytaj też: Pielęgniarki z Ukrainy nie będą pracować w polskich szpitalach jako pielęgniarki?

Więcej: www.epoznan.pl