Poznań: UM wypowiedział umowę zakładowi ortopedycznemu, choć MZ ma inne zdanie W marcu resort zdrowia, któremu podlega zakład ortopedyczny, negatywnie zaopiniował wypowiedzenie przez uczelnię umowy zakładowi. Fot. archiwum

Samodzielny Publiczny Zakład Zaopatrzenia Ortopedycznego, który wykonuje gorsety ortopedyczne, protezy, czy specjalistyczne obuwie, ma pół roku na znalezienie nowej siedziby. Umowę użyczenia budynku wymówił mu Uniwersytet Medyczny w Poznaniu. Z decyzją tą nie zgadza się Ministerstwo Zdrowia, któremu zakład podlega.

Zakłady na poznańskiej Wildzie założył w 1948 roku prof. Wiktor Dega. Pracuje w nich 30 osób. Od początku mieścił się w niewielkim, parterowym budynku na tyłach szpitala ortopedycznego im. Degi – pisze Gazeta Wyborcza.

Niestety budynek i grunty, na których znajdują się zakłady, należą do Uniwersytetu Medycznego, a uczelnia właśnie modernizuje swoje lecznice. Chce w gmachu zakładów otworzyć nowoczesną poradnię ortopedyczną.

Nie bez znaczenia w tej historii jest też aspekt ekonomiczny. Zgodnie z umową z 2003 roku uczelnia użycza zakładom budynek, a to oznacza, że nie może zarabiać na wynajmie.

Na wyprowadzkę Samodzielny Publiczny Zakład Zaopatrzenia Ortopedycznego dostał sześć miesięcy.

W marcu resort zdrowia, któremu podlega zakład z Wildy, negatywnie zaopiniował wypowiedzenie przez uczelnię umowy zakładowi. Ale opinia resortu - nie jest wiążąca dla uniwersytetu. Danuta Jastrzębska, dyrektor biura Pracy i Promocji Ministerstwa Zdrowia przypomina jednak, że historycznie budynek został zaprojektowany i wybudowany z myślą o zakładzie, a nie na potrzeby uczelni, czy też szpitala klinicznego.

Więcej: poznan.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych