Poznań: UM wypowiedział umowę zakładowi ortopedycznemu, choć MZ ma inne zdanie

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 marca 2017 13:32

Samodzielny Publiczny Zakład Zaopatrzenia Ortopedycznego, który wykonuje gorsety ortopedyczne, protezy, czy specjalistyczne obuwie, ma pół roku na znalezienie nowej siedziby. Umowę użyczenia budynku wymówił mu Uniwersytet Medyczny w Poznaniu. Z decyzją tą nie zgadza się Ministerstwo Zdrowia, któremu zakład podlega.

Poznań: UM wypowiedział umowę zakładowi ortopedycznemu, choć MZ ma inne zdanie
W marcu resort zdrowia, któremu podlega zakład ortopedyczny, negatywnie zaopiniował wypowiedzenie przez uczelnię umowy zakładowi. Fot. archiwum

Zakłady na poznańskiej Wildzie założył w 1948 roku prof. Wiktor Dega. Pracuje w nich 30 osób. Od początku mieścił się w niewielkim, parterowym budynku na tyłach szpitala ortopedycznego im. Degi – pisze Gazeta Wyborcza.

Niestety budynek i grunty, na których znajdują się zakłady, należą do Uniwersytetu Medycznego, a uczelnia właśnie modernizuje swoje lecznice. Chce w gmachu zakładów otworzyć nowoczesną poradnię ortopedyczną.

Nie bez znaczenia w tej historii jest też aspekt ekonomiczny. Zgodnie z umową z 2003 roku uczelnia użycza zakładom budynek, a to oznacza, że nie może zarabiać na wynajmie.

Na wyprowadzkę Samodzielny Publiczny Zakład Zaopatrzenia Ortopedycznego dostał sześć miesięcy.

W marcu resort zdrowia, któremu podlega zakład z Wildy, negatywnie zaopiniował wypowiedzenie przez uczelnię umowy zakładowi. Ale opinia resortu - nie jest wiążąca dla uniwersytetu. Danuta Jastrzębska, dyrektor biura Pracy i Promocji Ministerstwa Zdrowia przypomina jednak, że historycznie budynek został zaprojektowany i wybudowany z myślą o zakładzie, a nie na potrzeby uczelni, czy też szpitala klinicznego.

Więcej: poznan.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum