Poznań: NFZ zleca przeprowadzenie działań naprawczych w szpitalu miejskim

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 listopada 2020 07:53

Po doniesieniach medialnych wielkopolski oddział NFZ zobowiązał Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu do wprowadzenia działań naprawczych. Jak wskazano, działania te "poprawią bezpieczeństwo pacjentów i zwiększą komfort pracy personelu".

Poznań: NFZ zleca przeprowadzenie działań naprawczych w szpitalu miejskim
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

W ub. tygodniu stacja TVN nadała reportaż, z którego wynikało, że w głównej placówce w regionie zajmującej się chorymi na Covid-19, pacjenci w porze nocnej pozostawiani są bez opieki. W materiale pokazano m.in. starszego mężczyznę, który leżał na szpitalnej podłodze. Kolejny z pacjentów podkreślał, że mimo złego stanu zdrowia przez dziewięć dni nie był poddany dializie.

Dyrektor szpitala określił materiał TVN mianem haniebnego. Pracujący w tej placówce lekarze i pielęgniarki zarzucili autorom reportażu manipulacje, nierzetelność i brak wiedzy. Zaprzeczyli m.in. by pacjenci placówki byli w nocy pozbawieni opieki, a stan ich zdrowia nie był monitorowany.

W związku z materiałem telewizyjnym kontrolę w szpitalu im. Strusia rozpoczął wojewoda. Postępowanie sprawdzające wszczęła prokuratura. Kontrola wojewody została rozszerzona po tym, jak w miniony piątek z okna na 6. piętrze szpitala wypadł pacjent.

Postępowanie wyjaśniające w sprawie rzekomych nieprawidłowości w placówce jeszcze przed emisją materiału TVN rozpoczął regionalny oddział NFZ.

Rzeczniczka Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Marta Żbikowska-Cieśla poinformowała w poniedziałek (23 listopada), że w związku z ujawnianymi przez media "niepokojącymi informacjami" dotyczącymi poznańskiego szpitala, NFZ zobowiązał szpital do wprowadzenia zaleceń, które poprawią bezpieczeństwo pacjentów i zwiększą komfort pracy personelu.

Zmiany, do wprowadzenia których zobowiązany został szpital, dotyczą m.in. lepszej opieki w porach późno popołudniowych i nocnych.

- Zgodnie z przepisami, szpital powinien tak zorganizować swoją pracę, żeby personel na oddziale zmieniał się co cztery godziny. Przez ten czas personel powinien przebywać w salach chorych lub przynajmniej częściej zaglądać do pacjentów, aby wykonać niezbędne czynności pielęgnacyjne i opiekuńcze. Pracownicy szpitala powinni mieć lepszy niż obecnie, przynajmniej na niektórych oddziałach, kontakt z chorymi - podała rzeczniczka.

Według NFZ szpital powinien zapewnić pacjentom, "w bezpiecznych dla obu stron warunkach", możliwość kontaktu z psychologiem, psycholog powinien być dostępny także dla personelu.

- Personel ma prawo czuć się zmęczony i zestresowany przebywaniem przez tyle miesięcy w kryzysowej sytuacji oraz w szpitalu o tak trudnych zadaniach. Zaproponowane działania powinny poprawić tak komfort pracy pracowników jak i bezpieczeństwo pacjentów w tym czasie - powiedziała dyrektor WOW NFZ Agnieszka Pachciarz.

NFZ zwrócił też uwagę na czas pobytu pacjentów w placówce. Jeśli chory nie ma już objawów Covid-19 lub jest to pacjent skąpo objawowy to nie powinien zajmować miejsca, które może służyć pacjentom w poważniejszym stanie. Jak wskazano, przebywanie w szpitalu w okresie dłuższym niż dwa tygodnie jest również obciążające dla pacjenta.

- Ostatnie informacje o potencjalnych nieprawidłowościach zaniepokoiły nas, ale też zmartwiły, gdyż zależy nam na tym, aby pacjenci nadal mieli zaufanie do tego szpitala, który od ponad sześciu miesięcy spełnia bardzo ważną rolę w naszym województwie. Jest to szpital przeznaczony wyłącznie dla pacjentów z podejrzeniem i rozpoznaniem Covid-19 oraz zakażeniem Sars-Cov-2, jednocześnie pełni rolę szpitala koordynującego - powiedziała Agnieszka Pachciarz.

- Niezależnie od wyników kontroli, zarówno zleconej przez wojewodę wielkopolskiego, jak i prowadzonego przez NFZ monitorowania realizacji świadczeń, podjęliśmy korespondencję ze szpitalem, żeby wyjaśnić ewentualne nieprawidłowości, ale też pomóc szpitalowi tak przeorganizować pewne elementy swojego działania, aby pacjenci mogli czuć się bezpieczniej - dodała.

NFZ zwrócił się już do szpitala z wnioskami o zastosowanie się do zaleceń. Jak wskazano, prowadzona w placówce kontrola "może wskazać jeszcze inne obszary do przeorganizowania".

W ub. tygodniu na stronie internetowej szpitala opublikowane zostało oświadczenie, w którym dyrektor placówki poinformował, że po konsultacjach z kancelarią prawną, w związku emisją materiału TVN, podjął decyzję o skierowaniu do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa. Przekazał też, że skieruje protest do Rady Etyki Mediów, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i do zarządu stacji TVN i wydawcy programu "Uwaga".

Rafał Pogrzebny (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum