Pożegnajmy skrót NZOZ

Autor: Sławomir Tubek • • 30 sierpnia 2011 10:48

Pojęcie Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej powinno powoli odchodzić do lamusa - jako bardzo mylące. Potocznie bowiem NZOZ uważany jest za placówkę prywatną, w przecież w wielu przypadkach tak nie jest - pisze Sławomir Tubek, kierownik oddziału chorób wewnętrznych Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.

Pożegnajmy skrót NZOZ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Zresztą w ustawie o działalności leczniczej, która weszła w życie 1 lipca 2011 r., także już nie używa tego pojęcia, a ustawa o zakładach opieki z 1991 roku już nie obowiązuje.

Obecnie powinno się stosować określenie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej (SPZOZ)  na końcu nazwy firmy (jednostki prowadzącej działalność leczniczą), np: Szpital Wojewódzki w Opolu SPZOZ analogicznie do na przykład - Szpital Wojewódzki w Opolu SA czy Szpital Wojewódzki w Opolu sp. z o.o.

Końcówka w nazwie jednostki określa zatem formę prawną prowadzonej działalności. Wtedy mamy do czynienia z ujednoliconą nomenklatura i znika bardzo owo mylące pojęcie "niepubliczny". Czy spółka jest prywatna czy publiczna - to już wynika z procentowego udziału sektora publicznego, a SPZOZ jest zawsze publiczny.

Tymczasem nadal spotykamy się  z terminologicznym bałaganem. Oto w oficjalnym komunikacie jednego z urzędów marszałkowskich czytam, że szpital „przestał być jednostką publiczną, a 100% udziałów w spółce ma samorząd województwa”.  Powinno zatem być napisane, iż jednostka ta przestała być samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej (SPZOZ-em), pozostając nadal jednostką publiczną, gdyż 100% udziałów w spółce ma samorząd województwa.

Kwestie związane z nomenklaturą są bardzo ważne. Szczególnie dla polityków...

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze