Powstanie Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych "Szpitale Wielkopolski"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lipca 2013 15:37

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych "Szpitale Wielkopolski" powstanie do końca roku i będzie ubezpieczało szpitale i lecznice należące do samorządu wojewódzkiego.

Powstanie Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych "Szpitale Wielkopolski"
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Dzięki powołaniu Towarzystwa wielkopolskie lecznice będą płaciły niższe składki na ubezpieczenia, a niewykorzystane środki pozostaną do ich dyspozycji.

W poniedziałek (22 lipca) Sejmik Województwa Wielkopolskiego zgodził się na przystąpienie do tworzonego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych "Szpitale Wielkopolski" 19 szpitali i lecznic, dla których samorząd jest organem założycielskim.

Powołanie i rejestrację Towarzystwa koordynuje samorządowa spółka "Szpitale Wielkopolski" sp. z o.o. Towarzystwo będzie ubezpieczało lecznice w zakresie odpowiedzialności cywilnej oraz z tytułu zdarzeń medycznych, a w kolejnych latach przewiduje się także rozszerzenie działalności w odniesieniu do ubezpieczeń majątkowych.

Szpitale, które przystąpią do TUW zadeklarowały wpłatę ponad 5,6 mln złotych kapitału zakładowego, który będzie uzupełniony także o 700 tys. zł pochodzących z budżetu Spółki "Szpitale Wielkopolski".

Pomysłodawcy powołania TUW szacują, że składki ubezpieczeniowe płacone przez szpitale mogą być niższe o prawie 40 proc.

Jak poinformował Jakub Jędrzejewski, wiceprezes spółki "Szpitale Wielkopolski", szpitale podległe Marszałkowi Województwa Wielkopolskiego zapłaciły w latach 2009-2011 prawie 15 mln zł składek ubezpieczeniowych w ramach obowiązkowych ubezpieczeń, przy szkodowości - wypłaconych odszkodowań na poziomie 200 tys. zł za cały ten okres i roszczeniach spornych na kwotę około 1,2 mln zł.

- W pierwszy roku działania TUW koszty ubezpieczenia mogą być wyższe, ze względu na wpłaty na kapitał zakładowy, ale w następnych mogą być o 40 proc. niższe, ale co najważniejsze środki niewykorzystane na odszkodowania pozostaną w kasie Towarzystwa - powiedział Jędrzejewski.

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych "Szpitale Wielkopolski" ma powstać do końca roku, tak, aby pierwsze polisy mogło wydawać od 1 stycznia 2014 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze