×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Powstał obywatelski projekt dot. zniesienia zakazu pracy dla opiekunów na "pielęgnacyjnym"

Autorzy: PAP; oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/PAP16 marca 2023 16:15

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "STOP zakazowi pracy" rozpoczął zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych. Zakłada on m.in. zniesienie zakazu pracy dla opiekunów ciężko chorych dzieci, którzy otrzymują świadczenie pielęgnacyjne.

Powstał obywatelski projekt dot. zniesienia zakazu pracy dla opiekunów na "pielęgnacyjnym"
Projekt zakłada om.in. zniesienie zakazu pracy dla opiekunów ciężko chorych dzieci. Fot. Shutterstock
  • Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "STOP zakazowi pracy" rozpoczął zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych
  • Jak wyjaśnił pełnomocnik komitetu Wojciech Zięba podczas czwartkowej konferencji prasowej w Krakowie, inicjatywa ma charakter apolityczny
  • Jest realizacją postulatów wnoszonych od wielu lat przez opiekunów osób z niepełnosprawnością, organizacje pozarządowe i hospicja dziecięce

"STOP zakazowi pracy" - obywatelski projekt

Według Wojciecha Zięby obywatelski projekt ustawy "STOP zakazowi pracy" zakłada trzy podstawowe zmiany. Pierwsza z nich to, że opiekunowie dzieci z niepełnosprawnością otrzymujący świadczenie pielęgnacyjne w kwocie 2458 zł, którzy obecnie mają zakaz pracy będą mogli pracować.

Druga - opiekunowie dzieci z niepełnosprawnością, którzy pracują i przez to nie otrzymują świadczenia pielęgnacyjnego - będą mogli ubiegać się o wypłatę 2458 zł miesięcznie; oraz trzecia - rodzic lub opiekun otrzymałby wyższe świadczenie, jeśli pod jego opieką znajduje się więcej niż jedno niepełnosprawne dziecko.

- Chodzi przede wszystkim o zniesienie tego archaicznego zakazu, który został wprowadzony w 2003 roku, w sytuacji, kiedy rynek pracy był zupełnie inny i panowało wysokie bezrobocie (…). Teraz mamy zupełnie inną sytuację i część z tych ludzi mogłaby pracować i przez to poprawić swoją sytuację, ale państwo im tego zabrania. To chyba jedyna grupa społeczna, która jest w ten sposób dyskryminowana - zaznaczył przedstawiciel komitetu.

Zgodnie z przedstawionymi danymi proponowane zmiany obejmą łącznie około 435 tys. rodziców i opiekunów, którzy codziennie zajmują się najciężej chorymi dziećmi. W tej grupie - wskazano - 175 tys. opiekunów pobiera świadczenie pielęgnacyjne i nie może pracować, a 260 tys. opiekunów pracuje i nie może pobierać świadczenia pielęgnacyjnego.

 

Koszty dla budżetu państwa

Dodatkowe koszty dla budżetu związane z wprowadzeniem proponowanych zmian inicjatorzy projektu ocenili na 7,7 mld zł rocznie.

- Te pieniądze, jestem przekonany, one nie zostaną odłożone na konta w Szwajcarii, ale wydatkowane przez rodziców i opiekunów trafią do gospodarki i w konsekwencji z powrotem wrócą do budżetu - ocenił Zięba wskazując, że proponowane zmiany oznaczać będą dodatkowe korzyści finansowe zarówno dla rodzin, jak i państwa w postaci np. wzrostu dochodów w rodzinach osób z niepełnosprawnościami, wzrostu składek emerytalnych i zdrowotnej wpłacanej przez rodziców i opiekunów, a także zwiększonych wpływów z podatków VAT czy PIT.

Inicjatorzy poinformowali, że 7 marca br. Marszałek Sejmu RP wydała postanowienie o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "STOP zakazowi pracy". Zgodnie z przepisami, aby projekt zmiany ustawy mógł zostać przedstawiony w Sejmie, komitet musi zebrać 100 tysięcy podpisów w ciągu trzech miesięcy.

Jak podkreślają przedstawiciele inicjatywy, ma charakter apolityczny i nie jest związana z żadną partią polityczną.

- My nie jesteśmy przeciwko komuś (…). Jesteśmy po to, żeby załatwić sprawę dla rodziców, którzy dźwigają ciężar nie do uniesienia. Ich potrzeb nie da się zakleić "plasterkami" w postaci np. zbiórek internetowych - mówiła Magdalena Guziak-Nowak, zastępca pełnomocnika komitetu.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze