Powody, dla których czekamy z kontraktowaniem w AOS

Autor: PW/Rynek Zdrowia • • 24 maja 2019 10:23

Nim dojdzie do ponownego kontraktowana w AOS, ważne by odpowiedzieć na pytanie, jaką rolę ma pełnić opieka ambulatoryjna w systemie, szczególnie teraz, gdy jesteśmy po ponad półtorarocznym okresie funkcjonowania sieci szpitalnej - mówi nam dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

Powody, dla których czekamy z kontraktowaniem w AOS
Małgorzata Gałązka-Sobotka: - Nim dojdzie do ponownego kontraktowania ważne, aby odpowiedzieć na pytanie jaką rolę ma pełnić opieka ambulatoryjna w systemie. Fot. PTWP

Jak tłumaczy dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, wiceprzewodnicząca Rady Narodowego Funduszu Zdrowia, kontraktowanie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oznacza otwarcie naboru dla nowych świadczeniodawców.

- Nim jednak dojdzie do ponownego otwarcia ważne, aby odpowiedzieć na pytanie: - Jaką rolę ma pełnić opieka ambulatoryjna w systemie? Szczególnie teraz, gdy jesteśmy po ponad półtorarocznym okresie funkcjonowania sieci szpitalnej - zaznacza ekspert, mówiąc o powodach kolejnego aneksowania kontraktów w AOS.

Przypomina, że środków przeznaczonych na opiekę ambulatoryjną w planie finansowym NFZ jest mniej, bo zostały przesunięte do finansowania ryczałtowego AOS w szpitalach w ramach sieci.

Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka zainicjowała powołanie przy NFZ zespołu eksperckiego, który ma wskazać, jakie są oczekiwania dotyczące roli i zadań ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

- Dzisiaj mamy wiele poradni, które koncentrują się tylko na opiece specjalistycznej. Jaką mają pełnić rolę, czy mają być skoordynowane, zintegrowane z POZ? - rozważa dr Małgorzata Gałązka-Sobotka.

Jej zdaniem należy również zdefiniować rolę ambulatorium szpitalnego. - Czy przychodnia przy szpitalu nie powinna jednak koncentrować swojej uwagi na przygotowaniu pacjenta do hospitalizacji i na poradach po hospitalizacji? - stawia pytanie ekspert.

W opinii Gałązki-Sobotki powinniśmy dążyć do tego, żeby pacjent był prowadzony przez zespół terapeutyczny lekarza POZ, w ścisłej współpracy z lekarzem specjalistą, ale niekoniecznie tylko przez lekarza specjalistę. - Lekarzy specjalistów jest mało i w związku z tym musimy tym zasobami bardzo racjonalnie i efektywnie zarządzać - podkreśla.

Wypowiedź zarejestrowana w ramach sesji "Finansowanie systemu ochrony zdrowia - sztuka wydawania pieniędzy", która - jako jedna z sesji poświęconych polityce zdrowotnej - odbyła się podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC, Katowice, 13-15 maja 2019 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum