Powinno być więcej pieniędzy na podstawową opiekę zdrowotną?

Autor: PPOZ, DMX/Rynek Zdrowia • • 27 czerwca 2011 09:32

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) protestuje przeciwko zmianom planu finansowego NFZ, w którym nie uwzględniono podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Powinno być więcej pieniędzy na podstawową opiekę zdrowotną?

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (dawniej Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie) negatywnie ocenia przedstawione w środę (22 czerwca) przez prezesa NFZ zmiany planu finansowego na rok 2011.

- Tym razem Centrala NFZ zamierza zwiększyć nakłady na ochronę zdrowia o ponad 140 mln zł. Nie są to duże nakłady, jednak niepokojący jest fakt, że w zmianach planu finansowego po raz kolejny pominięto zupełnie podstawową opiekę zdrowotną. Nie możemy się na to zgodzić - komentuje Bożena Janicka prezes PPOZ.

Podkreśla, że zdecydowana większość środków znowu zostanie wpompowana w system szpitalny. Według niej mocno nagłośnione grudniowe uzgodnienia prezesa Porozumienia Zielonogórskiego z premierem Donaldem Tuskiem oraz resortem zdrowia były fikcją, nastawioną jedynie na uspokojenie środowiska, a nie na rozwiązanie problemów.

Przypomnijmy, że w ramach porozumienia zawartego 22 grudnia 2010 r., po rozmowach władz Porozumienia Zielonogórskiego z premierem Donaldem Tuskiem, zapadły następujące ustalenia: w kwietniu 2011 r. nastąpi analiza stanu finansów NFZ i - jeśli pozwoli na to sytuacja - wzrost finansowania świadczeń POZ.

Lekarze domagali się wowczas m. in., aby stawka kapitacyjna za jednego pacjenta wzrosła o 72 gr (obecnie wynosi 8 zł). Zagrozili wówczas zamknięciem przychodni i gabinetów lekarzy rodzinnych od 1 stycznia 2011 r.

PPOZ oburzone jest także złudnymi obietnicami resortu zdrowia składanym w zakresie pediatrii, czyli opieki na dzieckiem w POZ, co potwierdza również obecna propozycja zmiany planu finansowego NFZ.  Zwróciło się do minister zdrowia o realizacje wzrostu finansowania opieki nad małym dzieckiem, czyli zwiększenie współczynnika wiekowego, w przedziale wiekowym 0-6 lat dla finansowania świadczeń lekarza rodzinnego (POZ).

Zdaniem PPOZ zmiana ta pozwoli na  lepszą realizacje zadań w zakresie  opieki zdrowotnej nad dziećmi w POZ, również postulowaną przez krajowego konsultanta w zakresie pediatrii,  z czym wielokrotnie, publicznie zgadzał się resort zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum