×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Powiatowe szpitale przeciwne aneksowaniu umów z NFZ

Autor: JJ/Rynek Zdrowia06 grudnia 2016 15:36

We wtorek (6 grudnia) zakończyło się posiedzenie zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych, na którym omawiano stanowisko stowarzyszenia wobec propozycji NFZ aneksowania umów na pierwsze półrocze 2017 roku. OZPSP rekomenduje szpitalom zrzeszonym w stowarzyszeniu niepodpisywanie kontraktów na dotychczasowych zasadach.

Powiatowe szpitale przeciwne aneksowaniu umów z NFZ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Krzysztof Żochowski, wiceprezes OZPSP, większość szpitali zrzeszonych w stowarzyszeniu nie podpisuje aneksów umów na pierwsze półrocze 2017 roku. Szpitale domagają się wzrostu wysokości kontraktów o 10 procent. Według OZPSP jest to niezbędne m.in. ze względu na wzrost płacy minimalnej od 1 stycznia, co podniesie znacząco koszt funkcjonowania placówek.

OZPSP oczekuje wzrostu wysokości kontraktów na przyszły rok, który można osiągnąć za pomocą dodatkowego produktu podwyżkowego.

- Takie rozwiązanie miało miejsce np. w przypadku dodatkowych pieniędzy na podwyżki dla pielęgniarek, czy jako przelicznik aneksu kontraktu w wysokości - 1,1, co zastosowano w przypadku strajku w Centrum Zdrowia Dziecka. Jest kilka możliwości, które może wykorzystać Fundusz - mówi nam Krzysztof Żochowski.

Jak poinformował wiceprezes OZPSP, do tej pory przyszłorocznych kontraktów nie podpisały szpitale na Mazowszu (39 szpitali miejskich i powiatowych), w Wielkopolsce (29), na Dolnym Śląsku (ponad 20 szpitali) oraz w Małopolsce (20 szpitali). Także na Opolszczyźnie są szpitale, będące poza OZPSP, które w dalszym ciągu negocjują kontrakty z NFZ.

W środę (7 grudnia) oficjalne stanowisko zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych zostanie przesłane do resortu zdrowia, NFZ a także do rządu.

Wiceprezes Krzysztof Żochowski powiedział, że Związek ma nadzieję na podjęcie rozmów przez Ministerstwo Zdrowia w sprawie podwyższenia kontraktów dla szpitali powiatowych.

Ubiegłotygodniowe spotkanie przedstawicieli OZPSP z pełniącym obowiązki prezesa NFZ Andrzejem Jacyną zakończyło się wysłuchaniem przez szefa Funduszu stanowiska szpitali i informacją, że na wzrost kontraktów dla szpitali powiatowych nie ma pieniędzy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze