Powiat znów będzie zarządzał szpitalem w Białogardzie

Autor: Rynek Zdrowia • • 29 lipca 2019 14:22

Od 1 sierpnia 2019, w wyniku podpisania cesji (przeniesienia umowy), która odbędzie się jutro (30 lipca) o godz. 12 w siedzibie ZOW NFZ w Szczecinie, szpital w Białogardzie znajdzie się znowu pod zarządem powiatu - konkretnie zaś powołanej przez powiat spółki, tj. Regionalnego Centrum Medycznego w Białogardzie.

Powiat znów będzie zarządzał szpitalem w Białogardzie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jeszcze do jutra szpitalem zarządza spółka Dializa z siedzibą w Sosnowcu (ostatnio zmieniła swoją nazwę na Szpitale Powiatowe Spółką z oo., z siedzibą w Łasku; 98-100 Łask, ul. Warszawska 62A).

Umowa ZOW NFZ ze spółką Centrum Dializa w Białogardzie obowiązywała od 1 stycznia 2016 roku. Szpital został przejęty w drodze cesji od spółki Regionalne Centrum Medyczne w Białogardzie.

8 sierpnia w 2016 w szpitalu zmarła 44-letnia anestezjolog, która pełniła czwartą dobę dyżuru; w toku doraźnej kontroli przeprowadzonej przez ZOW NFZ, obejmującej realizację umowy na leczenie szpitalne, a w szczególności stan zatrudnienia personelu medycznego na oddziałach szpitalnych, stwierdzono m.in.: brak wymaganej liczby lekarzy specjalistów w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii i pediatrii; spółka nie powiadomiła ZOW NFZ o zaprzestaniu udzielania świadczeń w oddziale chorób wewnętrznych; nie wykonywano konsultacji internistycznych w izbie przyjęć w tym czasie, gdy zamknięty był oddział chorób wewnętrznych

W okresie obowiązywania umowy, w roku 2016 i 2017, Zachodniopomorski Oddział Funduszu przeprowadził w Centrum Dializa kontrole obejmujące: leczenie szpitalne, opiekę długoterminową i rehabilitację. Kontrole wykazały liczne nieprawidłowości Najpoważniejsze zarzuty dotyczyły braku wystarczającej liczby lekarzy specjalistów w dziedzinie chirurgii, reumatologii i pediatrii. W oddziale rehabilitacji stwierdzono brak wystarczającej liczby fizjoterapeutów, pielęgniarek, masażystów, psychologów, terapeutów zajęciowych i logopedów. W wyniku kontroli na szpital nałożono kary: w 2016 roku - w wysokości 123 tys. zł oraz w 2017 roku - w wysokości 240 tys. zł.

Od 2018 roku, jak ocenia ZOW NFZ, spółka Centrum Dializa w Białogardzie spełniała warunki udzielania świadczeń. W zakresie świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych wyliczone zostały minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek. Liczba fizjoterapeutów, psychologów i terapeutów zajęciowych realizujących świadczenia w oddziałach rehabilitacji ogólnoustrojowej i neurologicznej oraz liczba godzin pracy osób prowadzących fizjoterapię była zgodna z wymaganą.

W zakresie leczenia szpitalnego wyliczone zostały minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek; kwalifikacje oraz liczba lekarzy realizujących świadczenia w oddziałach szpitalnych były zgodne z wymaganiami.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze