Powiat funduje comiesięczne stypendia przyszłym pielęgniarkom. Są warunki

Autor: oprac. PW • Źródło: PAP17 czerwca 2022 17:58

Starostwo powiatowe kolejny rok funduje stypendia studentkom i studentom pielęgniarstwa, którzy zdecydują się podjąć pracę w szpitalach w Wodzisławiu Śląskim i w Rydułtowach. Jednym z warunków uzyskania stypendium w wysokości tysiąca złotych w miesiącu jest przepracowanie co najmniej trzech lat po studiach w tych szpitalach. Są w Polsce i takie miasta, które proponują stypendia w wysokości 2 tys. zł - przyszłym lekarzom.

Powiat funduje comiesięczne stypendia przyszłym pielęgniarkom. Są warunki
Powiat funduje stypendia dla studentów pielęgniarstwa. Fot. AdobeStock
  • W Wodzisławiu Śląskim samorządowy program stypendialny zainicjowano jesienią 2020 r., by zapewnić kadrę pielęgniarską dla szpitali w powiecie.
  • W nowym naborze o stypendium mogą starać się studenci pielęgniarstwa III roku studiów pierwszego stopnia lub II roku studiów drugiego stopnia
  • Warunkiem uzyskania stypendium jest zobowiązanie się do podjęcia pracy w szpitalu najpóźniej trzy miesiące od zakończenia studiów, na co najmniej trzy lata
  • Podobny program stypendialny realizuje Częstochowa. Obejmuje on lekarzy i pielęgniarki. Celem programu jest zapewnienie kadry dla Miejskiego Szpitala Zespolonego
  • W Elblągu przyszli lekarze mogą liczyć na 2 tys zł comiesięcznego stypendium

Stypendia dla przyszłych pielęgniarek. Jakie warunki?

Wodzisławskie starostwo powiatowe jest organem prowadzącym dla Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i w Wodzisławiu Śląskim. Samorządowy program stypendialny zainicjowano jesienią 2020 r., by zapewnić kadrę pielęgniarską dla obu szpitali.

W nowym naborze o stypendium mogą starać się studenci III roku studiów pierwszego stopnia lub II roku studiów drugiego stopnia, kształcący się na kierunku pielęgniarstwo.

By uzyskać świadczenie studenci, nie mogą oni powtarzać roku ani korzystać z urlopów określonych w regulaminie studiów czy np. macierzyńskich albo rodzicielskich. Muszą też zobowiązać się do podjęcia pracy w szpitalu w Wodzisławiu lub w Rydułtowach najpóźniej trzy miesiące od zakończenia studiów, na co najmniej trzy lata.

Wniosek stypendialny, sporządzony zgodnie z określonym wzorem, wraz z załącznikami należy składać w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim lub przesłać pocztą. Stypendium przysługuje przez dziewięć miesięcy, w okresie studiów - od 1 października 2022 r. do 30 czerwca 2023 r.

W Częstochowie stypendia i dla lekarzy, i dla pielęgniarek

Tworząc powiatowy program, wodzisławscy samorządowcy m.in. brali pod uwagę prognozy, zgodnie z którymi w ciągu najbliższych 10 lat jedna trzecia polskich szpitali może zostać zamknięta z powodu braku personelu pielęgniarskiego. Inicjatywa jest próbą lokalnego przeciwdziałania temu i przekonywania studentek i studentów kierunków pielęgniarskich do pozostania i podjęcia pracy w mieście.

W marcu br. wodzisławski szpital ogłosił również chęć przyjęcia o pracy lekarzy różnych specjalności i pielęgniarek z Ukrainy.

Podobny program realizuje także Częstochowa, gdzie przedsięwzięcie, adresowane początkowo tylko do przyszłych lekarzy, w ubiegłym roku rozszerzono o pielęgniarki. Nazwę częstochowskiego programu zmieniono wówczas z "Dostępny lekarz" na "Częstochowa dla Medyków". Celem miejskiego programu jest zapewnienie kadry dla Miejskiego Szpitala Zespolonego.

Oprócz stypendiów program "Częstochowa dla Medyków" zakłada także pomoc samorządu w szkoleniu, dokształcaniu i podnoszeniu kwalifikacji osób wykonujących zawody medyczne. Również z tej możliwości - obok lekarzy - w razie potrzeb mogą korzystać pielęgniarki i pielęgniarze.

W Elblągu zachętą 2 tysiące złotych co miesiąc

W Elblągu też rusza program stypendialny. Jest skierowany do studentów V i VI roku kształcących się na kierunkach lekarskich, którzy będą chcieli podjąć pracę w jednym z elbląskich szpitali.

Proponowane stypendium będzie wynosić 2 tys. zł miesięcznie i jest przyznawane na okres trwania V i VI roku, to jest odpowiednio na 9 i 18 miesięcy. Warunkiem jest podjęcie zatrudnienia w jednym z elbląskich szpitali, by przejść w nim szkolenie rezydenckie. Chodzi o okres nie krótszy niż 4,5 roku. Szkolenie należy podjąć w ciągu 3 miesięcy od ukończenia stażu lekarskiego.

W tym roku oferowane są miejsca dla trzech studentów. Dwa miejsca w szpitalu miejskim i jedno w szpitalu wojewódzkim. Wskazano przy tym deficytowe specjalizacje lekarskie. Zainteresowani mogą wybrać priorytetowe dla tych placówek specjalizacje lekarskie, takie jak: choroby wewnętrzne, medycyna ratunkowa, neurologia lub onkologia.

Nabór wniosków w programie stypendialnym trwa do 30 września.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum