Powiat Góra - najbliższy szpital 30 kilometrów stąd

Autor: Wrocław TVP 3/Rynek Zdrowia • • 21 grudnia 2016 09:31

Od kiedy zlikwidowano szpital w Górze, 40 tys. mieszkańców powiatu górowskiego musi szukać opieki szpitalnej w innych miastach. Do najbliższego szpitala w Lesznie, w woj. wielkopolskim jest 30 km.

Powiat Góra - najbliższy szpital 30 kilometrów stąd
W Górze szpital był... Fot. archiwum

Tomasz Karmiński z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie szacuje, że placówka przyjmuje teraz o 40 proc. więcej pacjentów z powiatu górowskiego. Koszty ich leczenia wzrosły od 3 do 6 mln zł rocznie. Dyrekcja placówki, ze względu na obsługę dodatkowego powiatu, ma nadzieję na zwiększenie przyszłorocznego kontraktu.

- Jest to dodatkowy powiat do obsługi, dodatkowa populacja. Przyglądają się, liczą, my czekamy na jakąś znaczącą podwyżkę kontraktu – dodaje Karmiński, mówiąc o oczekiwaniach na zwiększenie kontraktu przez NFZ.

Radni powiatu powołali komisję zdrowia, która zajmie się sprawą dostępu mieszkańców do leczenia. 9 grudnia cztery osoby z kierownictwa Polskiego Centrum Zdrowia, właściciela m.in. górowskiego szpitala, zostały zatrzymane. Wciąż nie wiadomo, co stanie się ze szpitalami, które spółka wcześniej wykupiła.

Więcej: www.wrocław.tvp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum