Postojowe dla firm poszkodowanych sytuacją na Odrze: nie obejmuje zwolnienia ze składek ZUS

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP29 sierpnia 2022 22:05

Jak wyjaśniła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, świadczenie postojowe dla firm, które ucierpiały w związku z sytuacją na Odrze nie obejmuje zwolnienia ze składek ZUS.

Postojowe dla firm poszkodowanych sytuacją na Odrze: nie obejmuje zwolnienia ze składek ZUS
MRiPS przypomina o szczegółach związanych ze świadczeniem postojowym. Fot. AdobeStock

 

Zasady dotyczące postojowego

Na antenie TVP Info szefowa MRiPS Marlena Maląg w poniedziałek przekazała, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu będzie procedowany projekt ustawy o szczególnym wsparciu firm, które ucierpiały w związku z sytuacją na Odrze.

- Jest to świadczenie postojowe 3010 zł na pracownika, który w miesiącu lipcu był zarejestrowany i były odprowadzane składki - jest to warunek konieczny i niezbędny" - wyjaśniła i dodała, że "świadczenie postojowe nie obejmuje składek ZUS". - Jednak będziemy to monitorować. Dlatego jest powiązanie ustawy z rozporządzeniem, żeby dawała nam elastyczność na reagowanie w każdym czasie - podkreśliła.

Na ten moment określono 23 branże, objęte Polską Klasyfikacją Działalności, których przedstawiciele mogą ubiegać się o pomoc.

Najważniejsze szczegóły dotyczące świadczenia

- To głównie turystyka i rekreacja, bo wiadomo, że takie firmy głównie rozwijały się przy powiatach nadodrzańskich, które będą wyszczególnione w rozporządzeniu - powiedziała i dodała, że jeżeli "będzie potrzeba, żeby dodać kolejne branże lub zmniejszyć to będziemy mogli to uczynić". Szefowa resortu przekazała, że projekt ustawy został "wypracowany razem z przedsiębiorcami i zakłada spadek przychodów w firmie minimum 50 procent".

- Będziemy porównywać sierpień do jednego z dwóch miesięcy lipca lub czerwca tego roku. Przedsiębiorca może też poprosić o porównanie do miesiąca roku poprzedniego. Wnioski będą składane tylko drogą elektroniczną i tak, jak w tarczach branżowych, wsparcie będzie realizował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Według Maląg wnioski będą "stosownie sprawdzane". - Przedsiębiorcy będą składali wnioski na oświadczenie, aby procedura była jak najszybsza. Jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych razem z kasą Administracji Skarbowej będą sprawdzali, czy rzeczywiście ten spadek przychodów jest zanotowany - podkreśliła dodając, że z Funduszu Pracy na wsparcie zarezerwowano ponad 200 milionów złotych. Według szacunków resortu, ze wsparcia w wysokości 3010 zł skorzysta ponad 62 tys. osób.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum