Posłowie PO zapowiedzieli obywatelski projekt ustawy dotyczącej refundacji in vitro

Autor: oprac. SzB • Źródło: PAP, Twitter, Rynek Zdrowia26 września 2022 15:00

Politycy Platformy Obywatelskiej skierują do Sejmu obywatelski projekt dotyczącego refundacji in vitro. — Nie wiemy, jakie będą losy projektu ustawy in vitro, czy władza zdecyduje się wysłuchać ludzi, czy nie. Ja na pewno się nie poddam — powiedział w trakcie konferencji prasowej Donald Tusk.

Posłowie PO zapowiedzieli obywatelski projekt ustawy dotyczącej refundacji in vitro
Posłowie PO zapowiedzieli projekt dotyczący refundacji in vitro. Fot. PAP/Tomasz Gzell
  • Platforma Obywatelska chce powrotu dofinansowania in vitro. Politycy zapowiedzieli skierowanie do Sejmu obywatelskiego projektu dotyczącego refundacji tej procedury
  • Zgodnie z zapowiedziami, minister zdrowia miałby rocznie do dyspozycji 500 mln zł na realizację tego programu zdrowotnego
  • - Tragizmem naszych czasów jest to, że obecnie rządzący najprawdopodobniej nie znaleźli przerwy, choćby kilku godzin, by taki projekt napisać, nie znaleźli czasu dla 1,5 mln par polskich, które cierpią z powodu niepłodności — powiedziała Ewa Kopacz, była premier

Posłowie PO zapowiedzieli obywatelski projekt dotyczący refundacji in vitro

Politycy Platformy Obywatelskiej, w czasie konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek 26 września w Senacie, zapowiedzieli skierowanie do Sejmu obywatelskiego projektu dotyczącego refundacji procedury in vitro.

We wspomnianej konferencji udział wzięli m.in. Donald Tusk, Ewa Kopacz, a także kobiety, które urodziły dzieci dzięki metodzie in vitro. Wśród nich była Małgorzata Rozenek-Majdan. 

Ewa Kopacz, jak przekazuje Polska Agencja Prasowa, podkreśliła, że już kilka tysięcy osób podpisało się pod wnioskiem o rejestrację komitetu inicjatywy obywatelskiej. 

— Tragizmem naszych czasów jest to, że obecnie rządzący najprawdopodobniej nie znaleźli przerwy, choćby kilku godzin, by taki projekt napisać, nie znaleźli czasu dla 1,5 mln par polskich, które cierpią z powodu niepłodności — powiedziała była premier. 

Zgodnie z projektem, który "liczy kilkanaście stron", minister zdrowia miałby mieć rocznie do dyspozycji 500 mln zł na realizację programu zdrowotnego. Osoby, które wnioskowałyby o refundację in vitro, musiałaby wykazać 12-miesięczny bezskuteczny okres leczenia niepłodności.

"Nie wiemy, jakie będą losy projektu ustawy in vitro, czy władza zdecyduje się wysłuchać ludzi, czy nie"

Ewa Kopacz podkreślała także, że dzięki rządowemu wsparciu, jakie istniało w czasach rządów koalicji PO-PSL, "urodziło się ponad 23 tys. dzieci".

— To ok. 40 tys. szczęśliwych rodziców. Czy komuś przeszkadza ich szczęście? Gdyby porównać wydatki, to mniej więcej 3-4 miesiące funkcjonowania telewizji rządowej — dodała. 

Aby projekt mógł trafić do Sejmu, w ramach inicjatywy obywatelskiej, konieczne jest zebranie 100 tys. podpisów. 

Obecnie w naszym kraju tylko cześć samorządów oferuje dofinansowanie procedury in vitro.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum