Częstochowa. Poseł pyta o zamknięty szpital onkologiczny. Kraska: "oferta nie spełniała warunków"

Autor: IB • Źródło: Rynek Zdrowia09 września 2021 11:20

Częstochowa. Szpital onkologiczny został zamknięty. O wyjaśnienie sytuacji poprosił jeszcze w lipcu w interpelacji poseł Andrzej Szewiński. - NFZ nie zdecydował się na poszerzenie kontraktu na świadczenia onkologiczne dla szpitala, co może być brzemienne w skutki - wskazał. Odpowiedział mu wiceminister Waldemar Kraska.

Specjalistyczny Szpital Onkologiczny Nu-Med w Częstochowie zawiesił działalność 1 lipca Fot. Nu-Med
  • Specjalistyczny Szpital Onkologiczny Nu-Med w Częstochowie zawiesił działalność 1 lipca tego roku. Przyczyną był brak kontraktu na onkologię kliniczną i chirurgię onkologiczną
  • Z interpelacją poselską w tej sprawie zwrócił się do resortu zdrowia poseł Andrzej Szewiński
  • Wszyscy świadczeniodawcy w Śląskiem realizujący świadczenia w zakresie onkologia kliniczna - hospitalizacja zostali zakwalifikowani do systemu PSZ i w ocenie NFZ dostęp do tych świadczeń jest w regionie zapewniony. Fundusz nie planuje obecnie zwiększenia liczby realizatorów w tym zakresie świadczeń - wskazał w odpowiedzi Waldemar Kraska
  • W świetle obowiązujących przepisów niedopuszczalnym jest, aby jedynym uzasadnieniem dla podjęcia decyzji dotyczącej wszczęcia procedury konkursowej była gotowość danego podmiotu leczniczego do udzielania świadczeń - zaznaczył
  • Wszystkie zakresy świadczeń realizowane przez NU-MED, tj., programy lekowe i chemioterapia, na terenie województwa śląskiego są realizowane przez nawet kilkudziesięciu innych świadczeniodawców - dodał wiceminister

Zamknięty szpital onkologiczny w Częstochowie. Poseł pyta o wyjaśnienie

Jak przypomina w interpelacji poseł Andrzej Szewiński, Specjalistyczny Szpital Onkologiczny Nu-Med w Częstochowie zawiesił działalność 1 lipca br.

Czytaj więcej: Częstochowa. Zamykają szpital onkologiczny, leczyło się tu 400 pacjentów-miesięcznie

- Narodowy Fundusz Zdrowia był nieprzychylny rozwojowi szpitala i odrzucał kolejne wnioski o kontrakt, m.in. na onkologię kliniczną, a brak możliwości udzielenia kompleksowej pomocy oraz brak kontraktu na specjalistyczne leczenie poskutkowały decyzją o zamknięciu szpitala - wskazuje poseł.

Szpital, w którym leczyło się ok. 400 chorych miesięcznie, nie otrzymał także kontraktu na chirurgię onkologiczną.

Szewiński zauważa, że stacjonarne świadczenia onkologiczne na terenie Częstochowy świadczy jedynie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Bialskiej. To niewiele, jak na 220-tysięczne miasto. Wprawdzie kontynuację leczenia w ramach umów z NFZ zapewniają jednostki w Tomaszowie Mazowieckim, Dąbrowie Górniczej i Katowicach, ale w ten sposób skazuje się pacjentów na dalekie i uciążliwe dojazdy.

Poseł dodaje, że według lekarzy specjalistów ograniczony dostęp do świadczeń medycznych spowoduje lawinowy wzrost zachorowań onkologicznych w regionie i kieruje do resortu zdrowia trzy pytania. Odpowiedział na nie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Kraska: oferta szpitala NU-MED nie spełniała warunków. Została odrzucona w całości

Co zatem było powodem odrzucenia wniosków szpitala Nu-Med o poszerzenie kontraktów na świadczenia onkologiczne?

- W celu zapewnienia dostępu do świadczeń w zakresach: chirurgia onkologiczna - hospitalizacja oraz chirurgia onkologiczna - hospitalizacja - pakiet onkologiczny na terenie województwa śląskiego, Śląski OW NFZ w dniu 29 sierpnia 2019 r. ogłosił postępowanie w trybie konkursu ofert w tych zakresach świadczeń - przypomina Waldemar Kraska.

Jak dodaje "każda oferta złożona w postępowaniu konkursowym musiała spełniać warunki określone w przepisach prawa, w szczególności w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (j.t.Dz.U.2021 poz. 290)".

- Oferta złożona przez Specjalistyczny Szpital Onkologiczny NU-MED Sp. z o.o. nie spełniła warunków wymaganych do realizacji świadczeń w rodzaju leczenie szpitalne - hospitalizacja i decyzją komisji konkursowej została odrzucona w całości - wyjaśnia wiceminister zdrowia.

Zaznacza, że Śląski OW NFZ, po zawarciu umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej na rok 2018 z podmiotami włączonymi do systemu PSZ, przeprowadził szczegółowe analizy poziomu zabezpieczenia dostępu do świadczeń w rodzaju leczenie szpitalne w poszczególnych zakresach nie zakwalifikowanych do systemu PSZ.

Czytaj również: Zamykane są kolejne oddziały szpitalne w Polsce. Eksperci zapowiadają: to dopiero początek

"Dostęp do tych świadczeń jest na oczekiwanym poziomie"

Analizy obejmowały warunki finansowe określone w umowie, poziom realizacji świadczeń, jak i ich dostępność na 10 tys. mieszkańców w ramach grup powiatów oraz globalnie w odniesieniu do terenu województwa śląskiego.

-Wszyscy świadczeniodawcy realizujący świadczenia w zakresie onkologia kliniczna - hospitalizacja zostali zakwalifikowani do systemu PSZ (10 świadczeniodawców, w 16 miejscach realizacji świadczeń), zatem w opinii Śląskiego OW NFZ dostęp do świadczeń w tym zakresie na terenie regionu został zapewniony na oczekiwanym poziomie - zauważa Kraska.

Jak dodaje, w tej sytuacji Śląski OW NFZ nie planuje obecnie zwiększenia liczby realizatorów w tym zakresie świadczeń.

Czytaj również: Dramat pacjentów. 13 oddziałów szpitalnych w woj. śląskim zawieszonych. W kolejce jeszcze sześć

"Gotowość do udzielania świadczeń to za mało"

- W świetle obowiązujących przepisów niedopuszczalnym jest, aby jedynym uzasadnieniem dla podjęcia decyzji dotyczącej wszczęcia procedury konkursowej w trybie przewidzianym ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ( j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1398 z późn.zm.), była gotowość danego podmiotu leczniczego do udzielania świadczeń i wynikające z tego oczekiwanie zawarcia z Funduszem umowy stanowiącej podstawę finansowania tychże świadczeń - ocenia Waldemar Kraska.

Jak podkreśla "uzasadnieniem do ogłoszenia postępowania jest jedynie zapewnienie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej w danym zakresie".

- Postępowania konkursowe mają formułę otwartą i nie są dedykowane konkretnym podmiotom leczniczym. Zgodnie bowiem z art. 134 pkt 1 ustawy, Fundusz jest zobowiązany zapewnić równe traktowanie wszystkich świadczeniodawców ubiegających się o zawarcie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej i prowadzić postępowanie w sposób gwarantujący zachowanie uczciwej konkurencji - podkreśla wiceminister zdrowia.

Kto będzie leczył pacjentów szpitala w Częstochowie?

- Jaka placówka przejmie leczenie pacjentów, którzy do tej pory byli pod opieką szpitala Nu-Med? - pytał w interpelacji poseł Szewiński.

Zgodnie z deklaracją placówki, pacjenci będą kontynuować chemioterapię i programy lekowe onkologiczne w:

  • NU-MED Specjalistyczny Szpital Onkologiczny w Tomaszowie Mazowieckim,
  • Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej,
  • Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach

- NU-MED Sp. z o.o. przedstawił Śląskiemu OW NFZ porozumienie z dnia 24 czerwca 2021 r. zawarte z Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej dot. kontynuacji leczenia pacjentów wraz z zapewnieniem transportu do tego ośrodka w okresie od 1 do 31 lipca br. - zaznacza Kraska

- Porozumienie to odnosi się do świadczeń stanowiących przedmiot umów w rodzajach: ambulatoryjna opieka specjalistyczna (świadczenia w zakresie onkologii), leczenie szpitalne - chemioterapia, leczenie szpitalne - programy lekowe. Dodatkowo dla pacjentów leczonych chemioterapeutycznie, lekami w postaci tabletkowej, uzgodniono, że NU-MED zabezpiecza leczonych w lek na okres ok. 2 miesięcy - wyjaśnia wiceminister.

Polecamy: Program Profilaktyka 40 Plus to klapa? Nie ma umów, pacjenci się skarżą

"Jest kilkudziesięciu innych świadczeniodawców"

- Wszystkie zakresy świadczeń realizowane przez NU-MED, tj., programy lekowe i chemioterapia, na terenie województwa śląskiego są realizowane przez nawet kilkudziesięciu innych świadczeniodawców, w tym na terenie miasta Częstochowy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistyczny im. N.M.P. - zauważa.

- Z kolei dostępność do świadczeń w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna w zakresie onkologii na terenie Częstochowy zapewnia Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. N.M.P. przy ul. Bialskiej. Umowa tego podmiotu z NFZ obejmuje dwa miejsca realizacji świadczeń. Ponadto poradnia onkologiczna działa w sąsiadującym z Częstochową powiecie myszkowskim w ramach umowy zawartej przez NFZ z NZOZ Przychodnia Zdrowia "ŚWIATOWIT" w Myszkowie, oraz w powiecie lublinieckim, gdzie zawarta została umowa z Ośrodkiem Leczniczo-Rehabilitacyjnym w Koszęcinie - podkreśla Kraska.

Poseł Szewiński pytał również w interpelacji, czy zostanie wyznaczony inny podmiot na terenie miasta Częstochowy, który mógłby realizować na miejscu świadczenia onkologiczne?

- Według stanu na 8 lipca br. NU-MED. Sp. z o.o. wciąż posiada umowy zawarte ze Śląskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ - odpowiada Waldemar Kraska.

Zobacz koniecznie: Limity do specjalistów zniesione. Skierowania zostały. Kiedy nie są potrzebne?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum