Portugalia: lekarze chcą kar dla pacjentów ignorujących terminy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 września 2011 19:34

Portugalscy lekarze domagają się od ministerstwa zdrowia wprowadzenia surowych kar finansowych dla pacjentów, którzy nie stawiają się na wyznaczonych wizytach i zaplanowanych zabiegach medycznych.

Portugalia: lekarze chcą kar dla pacjentów ignorujących terminy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Zdaniem Any Castro z Krajowej Izby Lekarskiej, propozycja karania pacjentów unikających wizyt w szpitalach i ośrodkach zdrowia mogłaby pomóc w ratowaniu zadłużonej publicznej służby zdrowia w Portugalii.

- Około 20 proc. wszystkich zabiegów chirurgicznych w naszym kraju jest odwoływanych z powodu absencji pacjenta. Do kolejnych strat przyczyniają się osoby, które ignorują umówione wizyty lekarskie. Jeden na sześciu pacjentów nie stawia się na nich i nie uprzedza, że nie może dotrzeć na konsultację medyczną - powiedziała Castro.

Jak pisze lizboński dziennik "Diario de Noticias", przygotowany już wniosek do ministerstwa zdrowia o wprowadzenie karnych opłat, cieszy się poparciem większości portugalskiego środowiska medycznego.

Na początku września br. przedstawiciele Krajowej Izby Lekarskiej w Lizbonie złożyli w kancelarii premiera Pedro Passosa Coelho wniosek o podwyższenie VAT na produkty fast food. Ich zdaniem, dodatkowe wpływy do państwowej kasy z tego tytułu mogłyby "pomóc w ratowaniu zadłużonej służby zdrowia".

Według szacunków ministra zdrowia Portugalii Paulo Macedo, prawie 35 proc. publicznych szpitali w kraju jest niewypłacalnych.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze