Porozumienie Zielonogórskie skarży się RPO i premierowi na prezesa NFZ

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 04 października 2011 11:56

Federacja Porozumienie Zielonogórskie złożyła we wtorek (4 października) skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na prezesa NFZ w związku z wydaniem przez niego zarządzenia eliminującego organizacje pracodawców z konsultacji dotyczących treści zarządzeń związanych z podstawową opieką zdrowotną.

Porozumienie Zielonogórskie skarży się RPO i premierowi na prezesa NFZ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

List o podjęcie działań w związku z naruszaniem prawa przez prezesa NFZ oraz poszczególne oddziały wojewódzkie NFZ trafił także na biurko premiera Donalda Tuska.

Wielokrotnie zgłaszaliśmy nasze zastrzeżenia wobec obecnego prezesa NFZ. Nie widząc odpowiedniej reakcji także z Pana strony, zmuszeni zostaliśmy do szukania pomocy właśnie u Rzecznika Praw Obywatelskich - napisali lekarze rodzinni w liście przesłanym do premiera. Wyrażają w nim nadzieję na ”powołanie właściwszej osoby na stanowisko prezesa NFZ”.

- Powodem złożenia skargi jest ukazanie się zarządzenia, które eliminuje organizacje pracodawców z konsultacji dotyczących treści zarządzeń związanych z podstawową opieką zdrowotną - mówi Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

I dodaje, że to nie jedyna próba odebrania głosu organizacjom zrzeszającym lekarzy. W lipcu 2011 r. prezes NFZ polecił rozesłanie do wszystkich oddziałów wojewódzkich Funduszu pisma nakazującego ”możliwie daleko idącą marginalizację statusu Federacji Porozumienie Zielonogórskie, m.in. poprzez rozpatrywanie wyłącznie spraw jednostkowych podmiotów będących świadczeniodawcami”.

Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy NFZ, poproszony o komentarz nazwał skargę do RPO nieporozumieniem.

- To jest albo nieporozumienie albo… szukanie dziury w całym. Wszystkie zarządzenia prezesa NFZ podlegały i podlegają konsultacjom społecznym. Nie zmieniło się nic! I nic nie stoi na przeszkodzie, by brało w nich udział również Porozumienie Zielonogórskie - oświadczył portalowi rynekzdrowia.pl Troszyński.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum