PAP/Rynek Zdrowia | 22-12-2010 15:32

Porozumienie Zielonogórskie podpisze kontrakty z NFZ

Lekarze rodzinni z Porozumienia Zielonogórskiego podpiszą kontrakty z NFZ na 2011 rok - ustalono podczas rozmów w resorcie zdrowia.

Stawka za świadczenie w ramach podstawowej opieki zdrowotnej nie wzrośnie, ale zgodnie z porozumieniem, NFZ zmieni zarządzenie dotyczące m.in. sprawozdawczości, czego domagali się lekarze. Lekarze z PZ zapowiadają, że do rozmów o wzroście stawki powrócą w przyszłym roku.

W dotychczasowych rozmowach z MZ i NFZ, od podniesienia stawki na świadczenia o 72 grosze, PZ uzależniało podpisanie kontraktów z Funduszem. Niepodpisanie do końca grudnia kontraktów oznaczałoby, że od nowego roku pacjenci nie mogliby korzystać z porad w gabinetach ok. 14 tys. lekarzy rodzinnych w ramach ubezpieczenia w NFZ.

Fundusz podkreślał, że nie ma środków na podwyżkę.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że do rozmów o wzroście stawki za świadczenie wróci z lekarzami w przyszłym roku.

– Słowa pana premiera dotyczyły rozpoznania sytuacji w przyszłym roku i powrotu do tych rozmów - wtedy, kiedy będzie sprawozdanie z kondycji finansowej NFZ, w przyszłym roku - podkreśliła minister zdrowia Ewa Kopacz. – Będziemy mogli ocenić w pierwszych miesiącach, jaka jest ściągalność składki i jaka jest możliwość negocjowania we wszystkich możliwych obszarach  – dodała.

Kopacz poinformowała także, że od nowego roku zostanie powołany zespół, którego zadaniem będzie m.in. opracowanie zakresu sprawozdawczości, świadczeń w POZ. W skład zespołu będzie wchodził konsultant ds. medycyny rodzinnej, a także lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.

 Czeka nas bardzo poważna dyskusja o kształcie i zadaniach POZ – stwierdziła minister.