Porozumienie Zielonogórskie: płatnik działa niezgodnie z prawem

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 18 lipca 2011 21:22

Pismo do prezesa NFZ z żądaniem powrotu do poprzednich zasad rozliczania deklaracji wyboru lekarza wystosował 18 lipca Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Porozumienie Zielonogórskie: płatnik działa niezgodnie z prawem
PZ uważa, że działania płatnika mogą pozbawić lekarzy rodzinnych znacznej części środków na leczenie.

Przypomnijmy, że w lipcu system informatyczny płatnika nie przyjął do rozliczenia części pacjentów z praktyk rodzinnych. Odrzucił tych, którzy zapisali się do lekarzy niepracujących już w danej praktyce. System nie uwzględnił też pacjentów, którzy nie byli imiennie przypisani do konkretnych pielęgniarek i położnych w przychodniach.

Według opinii Ryszarda Bigosińskiego z Kancelarii Prawa Cywilnego i Gospodarczego "Bi-eR", na którą powołuje się Federacja, ”z zarządzenia nr 74/2010/DSOZ Prezesa NFZ z 1 grudnia 2010 r. wynika, że dla potrzeb rozliczeń pomiędzy świadczeniodawcą a NFZ, deklaracja wyboru lekarza, pielęgniarki lub położnej zachowuje swą ważność, z zachowaniem obowiązku poinformowania o zaistniałej sytuacji świadczeniobiorców, do czasu ponownego złożenia deklaracji przez świadczeniobiorcę”.

W związku z łamaniem tych reguł prezes Krajewski uważa, że działania NFZ mają „charakter zaplanowanej akcji zwróconej przeciwko przychodniom podstawowej opieki zdrowotnej w celu uszczuplenia środków jakie przeznaczają na świadczenia dla swoich pacjentów, co może wpłynąć negatywnie na jakość tych świadczeń”.

Prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie w liście do prezesa NFZ stwierdził, że jego działania są nieuprawnione, gdyż podejmowane bez woli i wiedzy pacjenta, którego świadomy wybór lekarza, pielęgniarki i położnej stanowi fundament działania podstawowej opieki zdrowotnej.

Zaznaczył również, że tego typu praktyki stosowane są przez oddziały NFZ m.in. w województwach: lubelskim, warmińsko-mazurskim, pomorskim, małopolskim i wielkopolskim. W jego opinii, w tych regionach zostały unieważnione deklaracje dużej liczby pacjentów.

Jak poinformował portal rynekzdrowia.pl Marek Kokoszka, zastępca dyrektora ds. medycznych Lubelskiego OW NFZ, płatnik nie zamierza pozbawiać pacjentów opieki lekarskiej.

- Nie wypowiedział warunków zawartych umów świadczeniodawcom POZ, nie zmniejsza też poziomu finansowania, a wręcz odwrotnie - zgodnie z informacją zamieszczoną w komunikacie Centrali NFZ z dnia 11 lipca 2011 r., planowane jest zwiększenie od 1 września 2011 r. nakładów na podstawową opiekę zdrowotną - zaznaczył Kokoszka.

Kokoszka zapewnił, że wszystkie deklaracje wyboru lekarza złożone przez pacjentów w sposób zgodny z prawem są uznawane przez Fundusz. Za sprawowaną opiekę medyczną nad pacjentem świadczeniodawcy otrzymują finansowanie przewidziane zawartymi umowami, a NFZ nie dokonał wstrzymania tych płatności.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum