Porozumienie Zielonogórskie: od lipca dostępność do lekarzy może się pogorszyć

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 21 czerwca 2018 08:25

Porozumienie Zielonogórskie sprzeciwia się pominięciu podstawowej opieki zdrowotnej w ostatnich zmianach planu finansowego NFZ. Podczas środowych (20 czerwca) rozmów zespołu negocjacyjnego z prezesem NFZ Andrzejem Jacyną nie doszło w tej sprawie do konsensusu.

Jacek Krajewski: wyraziliśmy zdecydowany sprzeciw wobec niewywiązywania się z wcześniejszych obietnic. Fot. Archiwum

Jak wyjaśnia Porozumienie Zielonogórskie w przesłanej nam korespondencji, NFZ przeznacza dodatkowo 1,5 mld zł na większość działów ochrony zdrowia. Ani grosza więcej nie trafi tylko do podstawowej opieki zdrowotnej. Oznacza to, że procentowo nakłady finansowe na POZ spadną.

- Według wielokrotnych deklaracji Ministerstwa Zdrowia i NFZ rola podstawowej opieki zdrowotnej w całym systemie miała być wzmacniana - przypomina Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego. - Tymczasem okazuje się, że jeszcze bardziej słabnie. Malejący odsetek nakładów finansowych na POZ w odniesieniu do pozostałych działów świadczy o tym dobitnie. Podczas dzisiejszego spotkania z prezesem NFZ wyraziliśmy nasz zdecydowany sprzeciw wobec takiego traktowania POZ i niewywiązywania się z wcześniejszych obietnic.

Głównym tematem środowego spotkania było aneksowanie umów od 1 lipca 2018 r. na świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej. Kwestia finansowania POZ wiąże się z tym bezpośrednio. Zdaniem Porozumienia Zielonogórskiego, prezes NFZ przedstawił propozycje, które nie uzupełniają ubytku procentowego nakładów finansowych na POZ.

Nie zgadzając się na gorsze traktowanie lekarzy POZ, zespół negocjacyjny Porozumienia Zielonogórskiego podkreślał pogarszające się warunki wykonywania świadczeń i przeciążenie pracą. W opinii federacji taka sytuacja może doprowadzić do ograniczenia dostępności do lekarzy rodzinnych, na czym najbardziej ucierpią pacjenci.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum