×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Porozumienie Zielonogórskie interweniuje w sprawie zasad wynagradzania rezydentur

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia14 kwietnia 2021 16:50

Placówki prowadzące szkolenie specjalizacyjne lekarzy często same muszą finansować rezydentury. Szef Porozumienie Zielonogórskie interweniuje w tej sprawie w resorcie zdrowia.

Porozumienie Zielonogórskie interweniuje w sprawie zasad wynagradzania rezydentur
Placówki prowadzące szkolenie specjalizacyjne lekarzy często same muszą finansować rezydentury; FOT. PTWP
  • Nowy system finansowania i rozliczania rezydentur miał ułatwić współpracę ministra zdrowia ze szpitalami. Stało się odwrotnie
  • Powodem problemów jest wadliwe działanie Systemu Informatycznego Rezydentur 2.0
  • Zdaniem Porozumienia Zielonogórskiego, najlepszym rozwiązaniem byłoby w okresie, kiedy system nie działa właściwie, wprowadzić możliwość zaliczek, a nie refundacji

Wprowadzenie możliwości zaliczkowania umów pomiędzy podmiotami akredytowanymi (uprawnionymi do szkolenia specjalizacyjnego - red.) i Ministerstwem Zdrowia oraz usprawnienie procesu rozliczania umów z urzędami wojewódzkimi - z takimi wnioskami prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie Jacek Krajewski zwrócił się do resortu zdrowia, w związku z wadliwym działaniem Systemu Informatycznego Rezydentur 2.0.

Problem zaczął się w styczniu

Jak podkreślił w swoim piśmie, sprawa jest pilna, bo obecna sytuacja bardzo niepokoi placówki prowadzące szkolenie, które same są zmuszone finansować rezydentury. Stały się zatem ofiarą wprowadzania systemu informatycznego, a powinny być jego beneficjentem, skoro celem jego wprowadzenia jest uproszczenie i przyspieszenie procesu finansowania.

Problem zaczął się w styczniu br., gdy zostały zmienione zasady finansowania rezydentur. Od tej pory środki na pokrycie wydatków związanych z zatrudnianiem rezydentów, minister zdrowia ma przekazywać na podstawie wniosków podmiotów prowadzących rezydenturę. Nowy system finansowania i rozliczania rezydentur miał ułatwić współpracę pomiędzy ministrem zdrowia a jednostkami akredytowanymi prowadzącymi szkolenie specjalizacyjne, ale stało się dokładnie odwrotnie.

W opinii Federacji największym problemem jest brak finansowania, który wynika z błędów technicznych pojawiających się w systemie SIR-2.

- System SIR-2 jest niekompatybilny z systemem SMK i wszelkie rozbieżności wymagają aktualizacji ze strony podmiotu. Każda korekta blokuje akceptację danego rezydenta i możliwość tworzenia wniosku. Mamy przypadki, gdzie od stycznia do chwili obecnej podmioty nie mogą z powodu powyższych błędów i utrudnień uzyskać akceptacji rezydenta przez Ministerstwo Zdrowia. Bez tej akceptacji podmiot nie może złożyć wniosku o rozliczenie wynagrodzenia - zauważa Jacek Krajewski.

Propozycja przejściowego rozwiązania

- Niedostatków technicznych związanych z systemem jest więcej, o czym prezes Federacji informował ministra zdrowia po raz pierwszy na początku marca. Według odpowiedzi z resortu stabilizacja Systemu Informatycznego Rezydentur 2.0 ma nastąpić „w perspektywie kilku miesięcy”. Ponadto pierwsza seria przelewów pod zaakceptowane wnioski została już wykonana - informuje nas Porozumienie Zielonogórskie.

W związku z tą informacją prezes PZ ponownie wystąpił do ministerstwa, zadając pytanie, jak w tej sytuacji mają funkcjonować jednostki akredytowane prowadzące szkolenie specjalizacyjne bez wynagrodzenia. W imieniu Federacji wniósł o jak najszybsze wprowadzenie usprawnień i zmian. Zdaniem Porozumienia Zielonogórskiego, najlepszym rozwiązaniem byłoby w okresie przejściowym, kiedy system nie działa właściwie, wprowadzić możliwość zaliczek, a nie refundacji.

Dodatki do wynagrodzenia dla kierowników specjalizacji

Prezes Krajewski poinformował też o kolejnym problemie, który pojawił się w ostatnich dniach. Dotyczy umów z urzędami wojewódzkimi, które obejmują dodatki do wynagrodzenia dla kierowników specjalizacji. Abstrahując od zaproponowanej kwoty (500 zł brutto miesięcznie), kierownicy podmiotów nie otrzymali żadnego wsparcia merytorycznego w tym obszarze.

Tymczasem umowa budzi wiele niejasności, w związku z czym prezes Porozumienia Zielonogórskiego prosi o wsparcie merytoryczne związane z procesem rozliczenia tych umów, wyznaczenie ze strony ministerstwa osób, które będą służyły wsparciem. Interwencje w urzędach wojewódzkich w tej sprawie nic nie dały, wszystkie pytania zostają przekierowane do Ministerstwa Zdrowia.

Trzecia kwestia poruszona w piśmie do ministra zdrowia dotyczy wynagrodzenia rezydentów wynikającego z ich chęci przystąpienia do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Obecnie to po stronie pracodawcy jest finansowanie 1,5% wynagrodzenia brutto, jeżeli pracownik zadeklaruje przystąpienie do PPK. Ministerstwo Zdrowia nie przewidziało przekazywania wyższych środków w takim wypadku, dlatego prezes Jacek Krajewski zwrócił się o zwiększenie wynagrodzenia rezydentów przystępujących do PPK.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze