Porozumienie Rezydentów: ok. tysiąca deklaracji ws. pracy lekarzy do 48 godzin w jednym miejscu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 września 2019 15:56

W tym momencie mamy ponad tysiąc deklaracji lekarzy, którzy deklarują pracę do 48 godzin w jednym miejscu pracy - przekazał w poniedziałek (9 września) mediom przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Jan Czarnecki.

Porozumienie Rezydentów: ok. tysiąca deklaracji ws. pracy lekarzy do 48 godzin w jednym miejscu
Fot. profil Fb Porozumienie Rezydentów OZZL

Organizatorzy protestu "Akcja Zdrowa Praca" - Porozumienie Rezydentów OZZL i Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy - zwrócili się kilka tygodni temu do lekarzy o ograniczenie czasu pracy do 48 godzin tygodniowo. Ma się to wiązać z wypowiadaniem klauzuli opt-out. Celem akcji, jak wyjaśniają, jest promowanie optymalnych warunków pracy, a także skłonienie rządzących do naprawy systemu ochrony zdrowia.

- Akcja jest bezterminowa, bo warunki pracy są uniwersalne. W tym momencie mamy ponad tysiąc deklaracji lekarzy, którzy deklarują pracę do 48 godzin w jednym miejscu pracy - przekazał Czarnecki.

Pytany, czy to dużo czy mało, Czarnecki stwierdził, że "proces się nasila". - Mamy siedem punktów w kraju, w których lekarze zadeklarowali wypowiedzenie klauzuli opt-out. Chodzi także o ograniczenie pracy do jednego etatu, czyli w jednym miejscu pracy - wskazał.

Odnosząc się do kwestii, z jakimi reakcjami, spotykają się działania lekarzy w placówkach Czarnecki powiedział, że "różnie to bywa". - Są szpitale, w których wypowiedzenie klauzuli opt-out jest neutralną czynnością, ale zdarzają się również naciski, np. utrudnianie specjalizacji albo zmuszanie do przyjęcia nawet 15 dyżurów w miesiącu - dodał.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wystosowało w ubiegłym tygodniu apel do zarządzających podmiotami leczniczymi o poszanowanie decyzji lekarzy i lekarzy dentystów o ograniczeniu czasu pracy do 48 godzin na tydzień. W apelu przypomniano, że zgodnie z art. 96 ustawy o działalności leczniczej oraz dyrektywy unijnej o niektórych aspektach organizacji czasu pracy, podpisanie przez pracownika zgody na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień (tzw. klauzula opt-out) musi być zawsze wyrazem dobrowolnie wyrażonej woli przez pracownika.

"Pracownik nie może być zmuszany przez pracodawcę, szczególnie przy pomocy mechanizmów o charakterze represyjnym, do podpisania zgody na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin w tygodniu" - podkreślało prezydium Rady. NRL przypominała również, że pracownik ma prawo w każdym czasie wypowiedzieć zgodę na wcześniej przez siebie wyrażoną zgodę na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień.

- W ochronie zdrowia prawa pracownicze są nagminne łamane - ocenił tymczasem w poniedziałek Czarnecki.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski pytany pod koniec sierpnia o protest "Akcja Zdrowa Praca" powiedział dziennikarzom, że "prawo do pracy 48 godzin jest prawem każdego pracownika", zastrzegając, że "jeżeli ktoś się decyduje na dłuższą pracę, też ma takie prawo". - Koledzy apelują o zdrowy, higieniczny tryb pracy. Zobaczymy, jak ta sytuacja będzie się rozwijała. Będziemy to ściśle monitorowali - mówił.

Organizatorzy "Akcja Zdrowa Praca" podkreślają, że w Polsce brakuje personelu medycznego. - Mamy w sumie ok. 137 tys. lekarzy. Mediana ich wieku wynosi 58 lat, i aż 50 proc. lekarzy ma powyżej 58 lat. Pracujemy ponadprzeciętnie dużo, łatając niezorganizowany i niewydolny system ochrony zdrowia - przekonują. 

Katarzyna Lechowicz-Dyl, Klaudia Torchała

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum