Porodówka zostanie zamknięta. Mieszkańcy będą protestować: "nie jesteśmy gorszym sortem"

Autor: oprac. SzB • Źródło: Gazeta Wrocławska, Rynek Zdrowia21 września 2022 15:00

Od października ma przestać funkcjonować porodówka w szpitalu w Strzelinie (woj. dolnośląskie). Władze miasta oraz mieszkańcy nie zgadzają się z takim obrotem sprawy. Zapowiedziano kolejny protest w tym temacie.

Porodówka zostanie zamknięta. Mieszkańcy będą protestować: "nie jesteśmy gorszym sortem"
Porodówka zostanie zamknięta. Mieszkańcy będą protestować. Fot. Uniwersytecki Szpital Kliniczny/Facebook
  • W Strzelinie zostanie zlikwidowana porodówka — taką decyzję podjęły władze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu
  • Samorząd miejski oraz mieszkańcy nie zgadzają się z takim obrotem sprawy. "Niestety, racjonalne argumenty, apele i gabinetowe rozmowy nie pomogły" - napisała w mediach społecznościowych Dorota Pawnuk, burmistrz Strzelina. Dodała także, że jest to dla niej "niezrozumiała, krzywdząca, arbitralna decyzja"
  • W związku z tym, 23 września mieszkańcy powiatu strzelińskiego zaplanowali protest przed USK

Porodówka w Strzelinie do likwidacji

Kolejne złe wieści ze Strzelina. Od października tego roku porodówka w Strzelinie przestanie funkcjonować — informuje "Gazeta Wrocławska". 800 tys. zł — tyle miesięcznie do funkcjonowania placówki dokłada Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, który w 2021 roku kupił zadłużoną placówkę (wcześniej Strzelińskim Centrum Medycznym zarządzał powiat włodawski). 

Władze szpitala podkreślają, że — w związku z problemami finansowymi — konieczna jest reorganizacja funkcjonowania szpitala. 

W mailu do pracowników szpitala w Strzelinie Sebastian Drobczyński, zastępca dyrektora USK ds. personalnych, komunikacji i jakości oraz rzecznik prasowy, którego treść przytoczyła w swoim artykule "Gazeta Wrocławska", napisali, że:

"z dniem 01.10.2022 w Strzelinie zostanie wstrzymane funkcjonowanie oddziału ginekologiczno-położniczego w zakresie położnictwa i oddziału neonatologicznego". 

W dalszej części maila donoiszą, że jest prośba "o poinformowanie pacjentek z planowanego grafiku przyjęć do cięć cesarskich o powyższej zmianie i zaproponowanie terminu w II Klinice Ginekologii i Położnictwa przy ul. Borowskiej 213 we Wrocławiu". 

Początek wygaszania działalności oddziału ma nastąpić w najbliższą niedzielę, 25 września. Szpital zapewnia jednak, że oddział ginekologiczny z blokiem operacyjnym będzie nadal funkcjonował. Ma tam dyżurować zarówno ginekolog, jak i anestezjolog. 

Burmistrz Strzelina: "Niezrozumiała, krzywdząca, arbitralna decyzja"

Z takim obrotem sprawy zdecydowanie nie zgadza się Dorota Pawnuk, burmistrz Strzelina, choć gmina nie była oficjalnie stroną w tym procesie decyzyjnym. 

"Niestety, racjonalne argumenty, apele i gabinetowe rozmowy nie pomogły. Niezrozumiała, krzywdząca, arbitralna decyzja ze strony właściciela naszego szpitala, jakim obecnie jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny została w kuriozalny sposób przekazana załodze szpitala przez Rzecznika Prasowego USK. Nie zostały wysłuchane nasze prośby o niewygaszanie oddziałów, do czasu osiągnięcia ewentualnego porozumienia w sprawie wykupu budynku szpitala przez nowy samorządowy podmiot" — napisała na Facebooku. 

— Rozmowy z władzami powiatu strzelińskiego, przedstawicielami miasta i gminy Strzelin trwają od miesięcy. Niestety samorządów nie stać ani na odkupienie szpitala, ani na partycypowanie w kosztach utrzymania określonych oddziałów. Dialog nie może opierać się na samych żądaniach — przyznał na łamach "Gazety Wrocławskiej" Sebastian Drobczyński, zastępca dyrektora USK ds. personalnych, komunikacji i jakości. 

"Nie godzimy się na łamanie umów i traktowanie mieszkańców powiatu strzelińskiego, a także części powiatu ząbkowickiego, jako obywateli gorszego sortu i zabieranie im podstawowego bezpieczeństwa i dostępu do opieki zdrowotnej. Nie godzimy się na likwidację oddziału, który cieszy się bardzo dużym zaufaniem kobiet z Dolnego Śląska i jest jednym z najlepszych w regionie" — dodała burmistrz Strzelina. 

Dlatego też w piątek — 23 września — mieszkańcy powiatu strzelińskiego zaplanowali protest przed Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym we Wrocławiu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum