Poradnie poza siecią szpitali wypadną z rynku? NFZ uspokaja

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 18 maja 2017 19:36

W październiku ruszy tzw. sieć szpitali. Zmiany budzą wiele pytań i wątpliwości. Spore poruszenie panuje m.in. w specjalistycznych poradniach działających poza szpitalami. Do tej pory miały umowy z NFZ, a tym samym zapewnione finansowanie. Czy nie wchodząc do sieci, przetrwają?

Poradnie poza siecią szpitali wypadną z rynku? NFZ uspokaja
FOT. Fotolia; zdjęcie ilustacyjne

Niezakwalifikowanie się do tzw sieci szpitali oznacza, że dana placówka będzie musiała poradzić sobie na rynku bez publicznych pieniędzy, a jej pacjenci za każdą wizytę i badanie będą płacić. Chyba, że NFZ ogłosi konkurs i poradnia w nim wygra - przypomina Dziennik Łódzki.

Tymczasem dużo wątpliwości wśród lekarzy wywołał opublikowany w 15 maja komunikat NFZ, w którym czytamy, że: „oddziały wojewódzkie Funduszu będą przeprowadzały postępowania konkursowe od czerwca/lipca 2017 roku na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (...) z wyjątkiem świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej - AOS)”.

Z tego wynika, że ogłoszone zostaną konkursy na leczenie szpitalne, rehabilitację, nocną opiekę, programy lekowe i leczenie wysokospecjalistyczne, ale na leczenie w poradniach już nie - podaje Dziennik Łódzki.

Narodowy Fundusz Zdrowia uspokaja. Anna Leder, rzeczniczka łódzkiego oddziału NFZ zapewnia, że obecne umowy z poradniami specjalistycznymi będą w tym roku aneksowane (przedłużone) do czerwca przyszłego roku, pod warunkiem, że taką chęć wyrażą właściciele poradni. Po tym czasie NFZ zapowiada nowe konkursy, jeśli będą one jeszcze potrzebne.

Więcej: www.dzienniklodzki.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum