Porada pielęgniarska wsparciem dla lekarzy i chorych

Autor: KL, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 17 stycznia 2020 12:34

Opłacona porada pielęgniarska to kolejna nowość w systemie ochrony zdrowa zapowiadana przez resort zdrowia. Ile NFZ zapłaci za te porady, ma być wiadomo jeszcze pierwszym kwartale br. - informuje Gazeta Wyborcza.

FOT. Produnis/Wikimedia Commons

Wprowadzenie porady ma poszerzyć kompetencje pielęgniarek, które już dziś mogą wystawiać recepty i zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne, a także wypisywać skierowania na badania. Chodzi m.in. o badania krwi, moczu, kału, RTG klatki piersiowej, EKG spoczynkowe.

Pielęgniarki mogą też wypisywać pacjentom zlecenia na cewniki, worki stomijne, pieluchomajtki, pończochy kikutowe, peruki, materac przeciwodleżynowy, kule, laski, balkoniki, opatrunki i paski do glukometrów. Na liście substancji czynnych zawartych w lekach, które mogą przepisywać pielęgniarki i położne, jest ponad 30 pozycji. To m.in. leki przeciwwymiotne, antybiotyki (m.in. stosowane w stanach zapalnych ucha i zatok), środki przeciwbólowe i maści znieczulające działające miejscowo.

Wprowadzenie porady pielęgniarskiej,  jak mówiła wcześniej wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, ma odciążyć lekarzy. W jej ramach pielęgniarki mogą wykonywać podstawowe badania osób cierpiących na choroby przewlekłe, na przykład na cukrzycę.

Pielęgniarki mają przyjmować pacjentów, wykonywać badania fizykalne, zlecać badania kontrolne, decydować o przedłużeniu recepty. Lekarze zaś w takich przypadkach wykonywaliby funkcję konsultacyjną. Gdyby pielęgniarka uznała to za konieczne, kierowałaby pacjenta do lekarza.

Porada pielęgniarska - jak ją określa ministerstwo - nie będzie realizowana przez wszystkie pielęgniarki. Będą jej mogły udzielać tylko te z nich, które posiadają wyższe uprawnienia.  

Jak już pisaliśmy wcześniej, z badań światowych wynika, że pielęgniarki w ramach realizowanych porad mogą nawet o 30 proc. zmniejszyć kolejki do lekarzy.

Jak mówiła Rynkowi Zdrowia dr Dorota Kilańska, przewodnicząca Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego w Łodzi, członek Rady Dyrektorów Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Pielęgniarek, w wielu krajach porady pielęgniarskie to standard. Kompetencje dotyczące np. wypisywania leków przez pielęgniarki są sukcesywnie wprowadzane już od lat 70.

- W latach 2010- 2015 samodzielne wypisywanie recept przez pielęgniarki wprowadzono w 14 krajach. W Nowej Zelandii położne przepisują substancje lecznicze z zakresu swego obszaru praktyki już od lat 90. Irlandia, Wielka Brytania udostępniły pielęgniarkom pełen receptariusz do dyspozycji. W USA zakres uprawnień jest związany ze miejscem wykonywania praktyki - zaznaczała.

Jak stwierdziła Dorota Kilańska, pielęgniarki posiadają również cenną wiedzę w zakresie zarządzania leczeniem pacjenta. Są przygotowane m.in. do edukowania pacjenta na temat częstotliwości dozowania leków, przekazywania informacji na temat spodziewanych skutków ubocznych. Motywują do przestrzegania zaleceń ważnych ze względu na skuteczność terapii. Jak wykazały badania przeglądowe, motywowanie i zachęcanie pacjentów do stosowania się do zasad terapii najlepiej realizują właśnie pielęgniarki.

Dzisiaj podstawowe zadania wykonywane przez pielęgniarki w POZ, to m.in. opieka nad osobami starszymi, realizacja zleceń, iniekcje, pielęgnacja ran, edukacja w zakresie samokontroli choroby.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum