Poprawia się sytuacja szpitali na Podlasiu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 kwietnia 2015 15:00

Poprawia się sytuacja finansowa szpitali na Podlasiu. 13 placówek podległych samorządowi województwa osiągnęło na koniec 2014 r. 13,6 mln zł netto zysku.

Poprawia się sytuacja szpitali na Podlasiu

Zadłużenie wszystkich jednostek pozostaje jednak na poziomie ok. 200 mln zł. To głównie stare zobowiązania, długoterminowe kredyty, kredyty z Agencji Rozwoju Przemysłu i pieniądze pożyczone z budżetu województwa - wyjaśniła dyrektor departamentu zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku Katarzyna Zajkowska.

 Najbardziej zadłużony jest szpital wojewódzki w Białymstoku, który ma ok. 98-99 mln zł długów.
Jak mówił na konferencji prasowej odpowiedzialny za służbę zdrowia członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk, zadłużenie wszystkich jednostek spada z roku na rok.

 W 2014 r. zobowiązania zmniejszyły się o 11,4 mln zł, a tzw. zobowiązania wymagalne o 3,1 mln zł. Od 2013 r. wszystkie placówki zdrowotne samorządu regionu notują dodatnie wyniki finansowe.

W sumie 13 jednostek ochrony zdrowia prowadzonych przez samorząd województwa podlaskiego ( m.in. Białostockie Centrum Onkologii, trzy szpitale wojewódzkie: w Białymstoku, Łomży i Suwałkach, szpital psychiatryczny w Choroszczy, trzy stacje pogotowia ratunkowego, ośrodki opieki paliatywnej, rehabilitacyjnej, medycyny pracy), w 2014 r. miały z NFZ na świadczenia 505,2 mln zł.

- To około jednej trzeciej wszystkich pieniędzy, które w 2014 r. miał na świadczenia podlaski NFZ ( blisko 1,5 mld zł) - poinformował Dyjuk.

Urząd Marszałkowski podsumował, że w latach 2010-2015 na inwestycje w szpitalach, z budżetu województwa przeznaczono 204,1 mln zł. 125,4 mln zł z tej kwoty wydano bezpośrednio na inwestycje, natomiast suma 78,6 mln zł trafiła na wkłady własne placówek do projektów, z których zdobywały na inwestycje pieniądze z UE.

Bogdan Dyjuk powiedział, że łącznie w latach 2007-2015 na wszystkie inwestycje ( modernizacje, zakupy sprzętu medycznego) wydano 451,7 mln zł. Zauważył, że dla porównania około pół miliarda złotych kosztowała budowa nowych obiektów najbardziej specjalistycznego szpitala w regionie - Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego dla dorosłych, który nadzoruje Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

Inwestycja jest w całości sfinansowana z budżetu państwa. Dyjuk powiedział, że ta "dysproporcja" pokazuje jak duże pozostają wciąż potrzeby inwestycyjne szpitali w regionie.

W 2015 r. wśród najważniejszych inwestycji znalazł się m.in. pierwszy etap rozbudowy Białostockiego Centrum Onkologii ( 51,05 mln zł),rozbudowa obiektów szpitala wojewódzkiego w Białymstoku na potrzeby ginekologii i położnictwa ( 26,2 mln zł), oraz innych budynków tego szpitala (17,5 mln zł).

W szpitalu wojewódzkim w Łomży do końca roku ma zostać wyposażona przebudowana już stacja dializ ( 3,4 mln zł). W szpitalu wojewódzkim w Suwałkach kosztem 5,3 mln zł modernizowany jest oddział pediatryczno-neonatologiczny. 58,8 mln zł ma kosztować system informatyczny e-zdrowie.

Dyjuk powiedział, że ma być gotowy w najbliższych tygodniach. Szpitale zdobyły też 14,8 mln zł na inwestycje w odnawialne źródła energii( solary, pompy ciepła, fotowoltaikę), by oszczędzać na kosztach energii.
 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum