×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

W marcu 2023 ponad 626 zł za składkę zdrowotną

Autor: oprac. KK • Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia05 marca 2023 16:31

626,93 zł trzeba zapłacić na składkę zdrowotną w marcu 2023. Kwota jest związana z przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem w sektorze przedsiębiorstw.

W marcu 2023 ponad 626 zł za składkę zdrowotną
Składka zdrowotna w marcu 2023. NFZ podał kwotę Fot. Shutterstock

 

Składka zdrowotna w marcu 2023. NFZ podał kwotę

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, ile trzeba zapłacić za dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne za styczeń, luty i marzec 2023. Kwota ta wynosi 626,93 zł miesięcznie. 

NFZ przypomina w komunikacie, że składka jest związana z przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem w sektorze przedsiębiorstw. A zgodnie z obwieszczeniem prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 20 stycznia 2023 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale 2022 r. wyniosło 6 965,94 zł.

- Składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne za miesiące:
styczeń, luty, marzec 2023 r. wynosi miesięcznie nie mniej niż 626,93 zł - informuje NFZ.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Zasady

Dobrowolnie ubezpieczyć mogą się osoby nieobjęte obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce, w Unii Europejskiej oraz w państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

- Umowę dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego w Narodowym Funduszu Zdrowia można zawrzeć również mimo posiadania tytułu do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, tj. mimo posiadania statusu członka rodziny (członek rodziny jest uprawniony do świadczeń jako osoba zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego przez osobę opłacającą składkę) - informuje Fundusz. 

I wyjaśnia: ubezpieczenie dobrowolne pomimo posiadania statusu członka rodziny możliwe jest w wyjątkowych przypadkach: może dotyczyć np. małżonka osoby opłacającej składkę na ubezpieczenie zdrowotne.


 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze