Ponad 5,7 mld zł na dodatki covidowe. Kraska podał dokładne dane

Autor: PAP • Źródło: PAP04 sierpnia 2021 13:20

Waldemar Kraska w czasie środowego wystąpienia w Senacie podsumował wydatki rządu na dodatki covidowe dla lekarzy i pracowników medycznych. - Na ten cel przeznaczyliśmy 5,710 mld zł – powiedział wiceminister zdrowia.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w czasie środowego wystąpienia w Senacie / fot. PAP/Radek Pietruszka
  • W środę, 4 sierpnia, w Senacie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wyliczał, ile rząd przeznaczył na dodatki covidowe
  • Były wypłacane w czasie pandemii lekarzom i pracownikom medycznym.
  • W sumie dodatki covidowe otrzymało ponad  36,5 tys. lekarzy, ponad 53 tys. pielęgniarek i ponad 19 tys. ratowników medycznych i 13 tys. pozostałych pracowników medycznych
  • Rząd przeznaczył na wypłaty dodatku cvidowego - jak wyliczał Kraska - 5,710 mld zł

Dodatki covidowe. Rząd wydał 5,710 mld zł

Jak mówił w środę, 4 sierpnia, w Senacie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska dodatki covidowe trafiły do ponad 36,5 tys. lekarzy, ponad 53 tys. pielęgniarek i ponad 19 tys. ratowników medycznych i 13 tys. pozostałych pracowników medycznych zatrudnionych przy pacjentach zakażonych wirusem SARS-CoV-2

Dodatki covidowe otrzymało:

  • 36,5 tys. lekarzy,
  • ponad 53 tys. pielęgniarek
  • ponad 19 tys. ratowników medycznych
  • 13 tys. pozostałych pracowników medycznych 

W okresie pandemii RARS przekazała duże ilości sprzętu i materiałów do polskiej służby zdrowia, "np. 25 tomografów komputerowych, 17 tys. respiratorów, 115 cyfrowych aparatów RTG, 12 tys. kardiomonitorów, 2800 aparatów EKG, 240 aparatów USG, 7 tys. łóżek szpitalnych, 8 mln kombinezonów, 11 mln fartuchów" - wymienił wiceminister.

Czytaj więcej: NIK zbada dodatki covidowe dla medyków. Kontrola obejmie trzy placówki i oddział NFZ.

Pielęgniarki złożyły zawiadomienie do prokuratury. Chodzi o dodatki covidowe

 

Kraska: model opieki szpitalnej obejmuje obecnie dwa poziomy

Jeżeli są jakiegokolwiek braki sprzętu czy materiału zgłaszane przez wojewodów w polskiej służbie zdrowia, to na bieżąco są one uzupełniane - dodał.

Na dzień dzisiejszy zmieniliśmy model opieki szpitalnej, który obejmuje dwa poziomy. Poziom pierwszy to są "łóżka, które są w każdym szpital", a poziom drugi to "łóżka dla typowego pacjenta z zakażeniem COVID-19" - powiedział.

Kraska podczas posiedzenia poinformował również, że zostały przeprowadzone i są w dalszym ciągu szkolenia personelu medycznego, m.in. dotyczące szczepień przeciwko COVID-19. Ma to na celu zdobycie kwalifikacji, aby wykonywać takie szczepienia.

Ponadto wiceminister przypomniał, że niezaprzeczalnie najważniejszym elementem walki z czwartą falą COVID-19 są szczepienia.

- Tylko szczepienia mogą nas uchronić przed kolejnym wzrostem zachorowań  - powiedział.

Zdaniem specjalistów wyszczepialność w Polsce powinna być na poziomie 75-80 proc., a być może nawet więcej w związku z wariantem delta - mówił. 

Sprawdź: Zarobki i dodatki covidowe. NFZ zbiera informacje o nieprawidłowościach. Rusza specjalny adres mejlowy

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum